Italové zakázali vjezd obřích výletních lodí do Benátek

Publisher
ČTK
08.08.2014 18:50
Italy

Rome

Řím - Italská vláda dnes zakázala vjezd obřích výletních lodí do Benátek. S odvoláním na ministra dopravy to uvedla agentura DPA. Proti vjezdu mohutných plavidel do benátské laguny už léta protestovali místní obyvatelé, podle nichž parníky ničí památky i estetiku tohoto historického města. Nedávno petici za zákaz ocelových kolosů ve středu města podepsalo také šest desítek slavných herců, spisovatelů, architektů a dalších osobností.

    Podle nového nařízení nebudou smět plout do blízkosti Náměstí svatého Marka a následně projíždět kanálem Giudecca k přístavišti lodě těžší než 40.000 tun. Důvodem pro zákaz nebyly podle ministra dopravy Maurizia Lupiho jen estetické námitky, ale především ochrana památek a životního prostředí.
    Před dvěma týdny dostal premiér Matteo Renzi petici za urychlené řešení problému velkých výletních lodí v centru Benátek, kterou podepsali mimo jiné herci Michael Douglas a Jane Fondová, architekt Norman Foster nebo módní návrhář Calvin Klein.
    Mnoho místních se ale dlouhodobě vyslovuje proti zákazu. Turistické odvětví je totiž pro benátské hospodářství zásadní. Na 650 velkých lodích přijede každoročně do města chráněného organizací UNESCO asi 1,8 milionu lidí a každá loď v místním přístavu zaplatí 150.000 eur za zakotvení. Další desítky milionů eur utratí ve městě cestující.
0 comments
add comment

Related articles