Galerie Niederösterreich v Kremži od Marte.Marte

Publisher
Petr Šmídek
25.04.2015 21:20
Bernhard Marte
Stefan Marte
marte.marte architekten

Ve středu 22. dubna byly oznámeny výsledky architektonické soutěže na novou galerii Niederösterreich, kde budou na ploše 3000m² vystaveny umělecké sbírky (převyšující hodnotu 1,5 miliardy euro) ve vlastnictví spolkové země Dolní Rakousko. Nové muzeum by mělo vzniknout v sousedství Peichlova Karikaturmuseum přímo naproti Kunsthalle od Adolfa Krischanitze a zvýšit tak roční návštěvnost uměleckého okrsku na 160 tisíc návštěvníků.
Porota, jíž předsedala Elke Delugan-Meissl, vybírala ze šesti desítek týmů, z nichž po dvou kolech vítězně vzešel návrh vorarlberské kanceláře Marte.Marte Architekten. Dosavadní tvorba bratrské dvojice Bernharda a Stefana Marte se přitom nesla v duchu kompaktních kubusů a masivních materiálů, takže konkávně prohnutá fasáda složená z blyštivých hliníkových šupin byla pro mnohé překvapením. Tančící skulptura je svébytná a navíc ladně uspořádává městský prostor. Spodní patra se svými nízkými oblouky přímo obracejí do ulice, zatímco střešní terasa nabízí vzdálené vyhlídky. Projektu se rovněž podařilo najít ideální poměr mezi zástavbou a volným prostranstvím. Přechod mezi jednotlivými natočenými podlažími zceluje šupinatá fasáda připomínající flitrové šaty tanečnice.
Celkové náklady počítají s 35. miliony euro. Se stavbou se začne příští rok na jaře a dokončení muzea je naplánováno na rok 2017.

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles