Foster + Partners navrhnou přestavbu The New York Public Library

Publisher
Jiří Vojtěšek
28.10.2008 17:10
Lord Norman Foster


Foster + Partners, mezinárodně uznávaná architektonická kancelář, byla vybrána pro přestavbu budovy The New York Public Library, nacházející se na páté Avenue a 42. ulici v New Yorku. Jedná se o velkolepou budovu oblíbenou jak místními tak zahraničními návštěvníky, vlajkovou loď osmdesáti devíti veřejných knihoven po celém Manhattanu.
Po více než čtyřicet let sloužila stávající budova především jako vědecká a badatelská instituce, po rozšíření by měla historická budova nabízet rozsáhlé sbírky knih a tiskovin včetně těch, které sem budou přesunuty z nedaleké Mid-Manhattan Branch, knihovna bude sloužit uživatelům všeho věku a nabízet jim rozsáhlé nové čítárny s volným výběrem.
Vytvoření nové centrální knihovny je středobodem plánu na transformaci celého systému veřejných knihoven v New Yorku, ten byl oznámen radnicí letos v březnu a náklady na jeho realizaci by se měly vyšplhat až k částce okolo jednoho bilionu dolarů.
Foster + Partners byli vybráni speciálním výborem dozorčí rady knihovny, který měl na výběr více nežli třicet zájemců. "Fosterovo chápání významu knihovny, jeho osobní nadšení pro projekt, profesionální přístup celého jeho týmu, spolu s portfoliem významných a inovativních projektů z celého světa, nás přesvědčily, že Foster + Partners je přesně ta pravá společnost, která nám pomůže vytvořit novou hlavní knihovnu města New York," prohlásil prezident knihovny Paul LeClerk. Ten dále dodává: "Byli jsme zvláště zaujati realizacemi spojenými s historickými budovami. Foster zde dokázal svou citlivost k tradici, ale i nečekané možnosti využití prostorů vedoucí k výslednému sjednocení nového a starého."
0 comments
add comment