Dánsko-americký tým vyvinul kráčející dům

Publisher
ČTK
24.11.2008 15:10
Danemark

Copenhagen

Kodaň - Dánští a američtí stavaři stvořili dům schopný utéci před záplavami nebo protivnými sousedy. Má totiž šest hydraulických nožek, které mu umožňují pohyb. Nechybí v něm ani obývací pokoj, kuchyň, toaleta, lůžko, kamna na dřevo a také počítač, který pohyblivé "končetiny" kontroluje, píše britský list The Daily Telegraph.

    Nezvyklé, asi tři metry vysoké obydlí na solární a větrný pohon, schopné pohybovat se v jakémkoliv terénu, je dílem týmu kodaňských stavařů, kteří spojili síly s inženýry z amerického Massachusetts. Na první "procházku" se vydá ve čtvrtek v anglickém hrabství Cambridgeshire.
    Podle projektantů je takový dům řešením problémů, jaké představují například záplavy, protože může před stoupající vodou prostě utéci.
    Prototyp stavení přišel v přepočtu asi na 915.000 korun, včetně materiálu a času stráveného jeho stavbou, ale stavbaři jsou přesvědčeni, že by bylo možné postavit ho i levněji.
    Jeden z členů týmu konstruktérů Öivind Slaatto má v úmyslu v nezvyklém domku po návratu do Kodaně žít. "Tenhle dům není jen pro cestovatele, ale pro každého, kdo našel zalíbení v trochu kočovném způsobu života," řekl.
    Každá končetina domu funguje a je poháněna nezávisle na ostatních. Na zemi vždy v zájmu stability spočívají zároveň tři nohy.
0 comments
add comment