Cenu princezny asturské dostane japonský architekt Ban, autor staveb z lepenky

Publisher
ČTK
24.06.2022 07:45
Spain

Madrid

Shigeru Ban

Madrid - Španělskou Cenu princezny asturské za svornost dostane letos japonský architekt Šigeru Ban, který proslul stavbami z papíro- vých trubek či lepenky. Čtyřiašedesátiletý Ban zasvětil podle deníku El País polovinu života "humanitární architektuře", tedy provizornímu ubytování pro uprchlíky. Z lepenky ale postavil například i katedrálu na Novém Zélandu a zaujal i průhlednými toaletami v tokijském parku.


Rodák z Tokia, který před osmi lety obdržel prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu, začal s ekologickými stavbami už v době, kdy se o potřebě "udržitelného rozvoje" teprve začínalo hovořit. Použití k přírodě šetrných materiálů mu velel, jak sám řekl, zdravý rozum.

"Když jsem studoval architekturu, uvědomil jsem si, že nepracujeme pro širokou společnost, ale jen pro privilegované, kteří mají peníze," zavzpomínal Ban před několika lety na studia v Los Angeles a New Yorku z 80. let. Právě tehdy se rozhodl stavět pro lidi, kteří to nejvíce potřebují.

Do povědomí širší veřejnosti se Ban zapsal jako tvůrce nouzových přístřešků pro uprchlíky po genocidě ve Rwandě v 90. letech minulého století. Posléze navrhl například náhradní obydlí pro lidi postižené zemětřesením v Japonsku, Turecku či na Haiti.

V roce 2011 vymyslel provizorní ubytování pro lidi evakuované kvůli zemětřesení a jaderné havárii ve Fukušimě. Tehdy trval na tom, že lidé kromě střechy nad hlavou potřebují v nouzové situaci i kus soukromí, a tak v místní tělocvičně navrhl vytvořit jednoduché oddělené buňky se závěsy.

Ban navrhl také například pobočku pařížského Centre Pompidou ve francouzském městě Méty (Metz) a společně s Francouzem Jeanem de Gastinesem je autorem kulturního centra La Seine Musicale na předměstí Paříže. Před dvěma lety Ban zaujal i veřejnými toaletami v Tokiu, které měly průhledné stěny, dokud se v nich někdo nezamkl.

Cenu princezny asturské uděluje španělská Nadace princezny asturské každoročně od roku 1981. Do roku 2014 se jmenovala Cena (respektive Nadace) prince asturského, což byl tehdy nynější španělský král Felipe VI. Garantem ceny se po něm stala starší z jeho dvou dcer, princezna Leonor.

Laureáti dostávají repliku sošky od sochaře Joana Miróa, diplom a 50.000 eur (1,25 milionu korun). Cena se uděluje v osmi kategoriích, včetně literatury, vědeckotechnického výzkumu, mezinárodní spolupráce či sportu. Za humanitní vědy ji v roce 1997 dostal i tehdejší český prezident Václav Havel.
0 comments
add comment

Related articles