Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku je stále mimo provoz

Source
Michal Půr
Publisher
ČTK
22.08.2008 15:50
Belgium

Brusel


Brusel - Odpůrci dvou sídel Evropského parlamentu, která se nacházejí ve Štrasburku a v Bruselu, se příští měsíc dočkají zadostiučinění. Pravidelné plenární zasedání se totiž neuskuteční ve Štrasburku, ale v Bruselu. Na vině však není rozhodnutí Evropské unie, že obě sídla jsou plýtváním peněz daňových poplatníků, ale spadlý strop v hlavním zasedacím sále, který se zatím nepodařilo dát do pořádku.
    Dlouholetá diskuse o podle mnohých nesmyslném přesouvání mezi oběma městy však dostala nový impulz, navzdory tomu, že jde čistě o technický problém. "To, že se díky konstrukčním závadám přesouvá plenární zasedání do Bruselu, je jen dobře. Dokazuje to, že bruselská budova plně postačí pro parlamentní jednání, veškeré zázemí je k  dispozici. Štrasburská jednání považuji za anachronismus," sdělila ČTK europoslankyně Zuzana Roithová a upozornila, že přesuny mezi Štrasburkem a Bruselem přijdou daňové poplatníky na 200 milionů eur ročně (téměř pět miliard korun).
    Pendlování mezi Francií a Belgií ovšem není jen zátěží pro peněženky daňových poplatníků, ale i pro životní prostředí. Nedávná studie ukázala, že při přejezdech v atmosféře každý rok přibude více než 20.000 tun oxidu uhličitého. Pro představu je to stejné množství škodlivého oxidu, které vznikne při 13.000 zpátečních letech z Londýna do New Yorku.
    Volání po omezení sídel pouze na jedno však zatím nebylo v Evropské unii vyslyšeno, a to ani přesto, že si jej přejí i občané. Celoevropskou petici za zrušení štrasburského sídla do dnešního dne podepsalo více než 1,2 milionu lidí. Pro takový krok by však byl potřebný souhlas všech 27 členských států EU, jehož získání je ale velmi nepravděpodobné. Především díky odporu Francouzů, pro něž znamená sídlo parlamentu nemalý zdroj příjmů.
    Daleko pravděpodobnější je, že až se poškozený strop podaří ve štrasburské budově opravit, jednání se tam opět budou konat každý měsíc. Otázkou zůstává, kdy stavební práce skončí. V zasedacím sále se zřítilo asi 80 metrů čtverečních stropu a zatím není ani jasné, proč se tak stalo. Celá budova je přitom poměrně nová, pochází z roku 1999.
0 comments
add comment