Bouře v Japonsku smetla do moře kultovní sochu

Publisher
ČTK
14.08.2021 09:20
Japan

Tokio – Odborníci se snaží zjistit, jestli bude možné znovu postavit nejznámější japonské dílo moderního umění – obří zeleno-žlutou dýni slavné umělkyně Jajoi Kusamaové, kterou těžce poškodila nedávná tropická bouře. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.


Téměř dva metry vysoká a dva a půl metru široká dýně stála na konci mola ostrova Naošima od roku 1994. Za tu dobu sice přestála lecjaké nepříznivé počasí, ovšem tajfunu, který v pondělí zasáhl tuto oblast vzdálenou více než 650 kilometrů západně od Tokia, neměla šanci odolat.

Zaměstnanci uměleckého střediska Bene- sse, kterému toto dílo japonské pokra- čovatelky pop-artu patří, jen bezmocně sledovali, jak vzedmuté vlny uvolnily dýni z kovových podpěr a spláchly ji do moře, kde si s ní pohrávaly jako s fantaskním mořským tvorem.

Středisko obvykle dílo sundávalo, pokud se blížilo špatné počasí, ale tentokrát meteorologové nepředpokládali, že se bouře blížící se k Japonsku tak rychle zhorší. Po bouři se z moře podařilo vylovit většinu poškozené sochy, která je nyní rozlomená na tři hlavní části.

"Menší kousky se ztratily v moři, ale máme tři velké, hlavní části, které jsme zatím uložili v našem středisku, zatímco se ve spolupráci se studiem Jajoi Kusamaové snažíme rozhodnout, co dál," řekl mluvčí střediska Benesse.

Jajoi Kusamaové je 92 let a od 70. let minulého století žije v psychiatrické léčebně v Tokiu. Její avantgardní umění s typickými puntíky a motivy nekonečna je vystavováno po celém světě včetně londýnské galerie Tate Modern, pařížského Centre Pompidou či washingtonského Hirshhornova muzea a jeho sochařského parku.

V roce 2017 bylo v japonském Tokiu otevřeno muzeum zasvěcené dílu Jajoi Kusamaové, které vytvořila během šesti desítek let.
0 comments
add comment

Related articles