Zlínská krajská galerie představí tvorbu architekta a stavitele Dominika Feye

Publisher
ČTK
06.05.2022 20:15
Czech Republic

Zlín

Zlín - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představí tvorbu architekta a stavitele Dominika Feye, za kterým zůstala řada staveb ve Zlínském a Jihomoravském kraji zejména z přelomu 19. a 20. století.Výstava začne 10. května, potrvá do 31. července, sdělila dnes ČTK zástupkyně Baťova institutu, v němž galerie sídlí.


"Přestože se Fey zapsal do vzhledu mnoha obcí a měst, není veřejností téměř znám. To by tato výstava chtěla alespoň trochu změnit. K vidění budou dosud nikdy nevystavené archivní dokumenty, plány a fotografie. Z důvodu citlivosti materiálů nemůžeme dokumenty vystavovat déle než jeden měsíc, i proto se bude výstava proměňovat," uvedl kurátor výstavy Ivan Bergmann.

Dominik Fey (1863 až 1950) studoval na pražském vysokém učení technickém, v roce 1895 si založil v Uherském Hradišti vlastní architektonickou kancelář. V jeho tvorbě se projevovaly historizující slohy i vliv moderny a secese. Navrhoval občanské, obytné, sakrální, ale i průmyslové stavby. Byl také stavitelem, věnoval se i obnovám historické architektury.

Mezi jeho nejznámější díla patří měšťanská škola ve Zlíně z roku 1897, která později sloužila jako krajská knihovna, dnes jde o Zlínský klub 204. Ve své době byla nejhonosnější budovou a symbolizuje konec éry starého Zlína před baťovským rozvojem. K dalším Freyovým stavbám patří radnice v Napajedlech na Zlínsku nebo bytové domy na Palackého náměstí v Uherském Hradišti. Feyův vlastní dům Na tůni byl v 80. letech minulého století zbourán, zachovaly se z něj keramické mozaiky od Jana Köhlera, se kterým dlouhodobě spolupracoval, dodatečně osazené na fasádě Slováckého muzea. Mezi poslední Feyovy realizace patřil spolkový dům Orla v Buchlovicích na Uherskohradišťsku z roku 1930, kde se také podílel na úpravách zámeckého interiéru a zahrad.
0 comments
add comment