Výstava připomene historii Nové radnice v Ostravě

Publisher
ČTK
01.10.2010 19:25
Czech Republic

Ostrava

Vladimír Fischer

Ostrava - Osmdesátiletou historii Nové radnice v Ostravě připomene výstava, která v pondělí začne ve vestibulu radniční budovy. Nejproslulejší dominanta krajského města oslaví 28. října 80 let od svého slavnostního otevření. Právě expozice připravena z materiálů městského archivu je první z akcí, která připomene toto významné výročí, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Andrea Vojkovská.
    Výstava mapuje v dokumentech a fotografiích Archivu města Ostravy vznik, nerealizované návrhy i výstavbu objektu otevřeného v roce 1930, který je dodnes charakteristický především svou vysokou věží. "Archivní dokumenty přibližují výběr vhodné lokality pro umístění nového objektu pro správu města Moravské Ostravy nebo výsledky tehdejšího výběrového řízení," uvedla Vojkovská.
    Výstava se zaměří také na iniciátora stavby a starostu Moravské Ostravy Jana Prokeše. Fotografie zachycují také výstavbu objektu a přibližují vybavení interiéru a exteriéru, například sochy nebo výplně balkonových mříží.
    Počáteční úvahy o výstavbě radnice jsou z roku 1870, kdy radní Moravské Ostravy rozhodli o každoročním odložení peněz na stavbu. Pro stavbu nové radniční budovy byl v roce 1912 vytvořen i stavební výbor, veškeré přípravy ale přerušila první světová válka. V roce 1922 byla jednání o stavbě radnice obnovena. O dva roky později komise vybrala vítězný projekt autorů Vladimíra Fischera z Brna a ostravských architektů Františka Koláře a Jana Rubého.
    Průčelí radnice zdobí čtyři bronzové sochy, které symbolizují hornictví, obchod, vědu a hutnictví. Součástí největšího radničního komplexu v  zemi je vyhlídková věž, která je oblíbeným cílem turistů. Vrchol věže včetně hromosvodu se tyčí více než 85 metrů nad okolím, ochoz je ve výšce 72,5 metru. Součástí věže jsou také hodiny se světelným ciferníkem.
    Budova je postavena ve funkcionalistickém stylu. Přestože byla v minulosti několikrát rekonstruována, nebyl její architektonický vzhled zásadně narušen.
0 comments
add comment

Related articles