Výstava: martin roubík.architekt | SNØHETTA.ROM.ARFO

Source
Galerie Jaroslava Fragnera
Publisher
Tisková zpráva
29.09.2009 10:35
Exhibitions

Martin Roubík
Snøhetta AS

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské nám. 5a, Praha 1
www.gjf.cz

3. 10. 2009 – 8. 11.2009

vernisáž 2. 10. 2009 v 18.00 hodin


Galerie Jaroslava Fragnera přibližuje osobnost a práci českého architekta Martina Roubíka (1949–2008), jehož život se z poloviny odehrál v Norsku.
Výstava zároveň představuje současné profily ateliéru Snøhetta, nadace ROM a nakladatelství ARFO, které Martin Roubík v Oslu před více než dvaceti lety spoluzakládal.

MARTIN ROUBÍK
Architekt Martin Roubík se narodil v Praze, kde od roku 1968 studoval na VŠUP. Po několika letech byl z politických důvodů zatčen, ze školy vyloučen a souzen. Poté emigroval do Norska.
Kromě práce architekta se v Oslu věnoval také uměleckým projektům a dalším aktivitám. Spolu s několika kolegy v roce 1987 založil a několik let také řídil nadaci ROM for arkitektur, zabývající se propagací architektury. Stejná skupina stojí také za vznikem ateliéru Snøhetta, kde český architekt deset let figuroval jako partner. Spolu s krajanem Jiřím Havranem rovněž založil fotografické studio –  a později nakladatelství –  ARFO.
V roce 1999 se Martin Roubík natrvalo vrátil do Prahy, kde provozoval architektonickou praxi s Reginou Loukotovou. Tým pod jejich vedením v roce 2003 získal čestné uznání ve finále mezinárodní soutěže na Velké egyptské muzeum.

SNØHETTA
Snøhetta je renomovaný norský architektonický ateliér, který proslul již krátce po svém vzniku v roce 1989 díky překvapivému vítězství ve velké mezinárodní soutěži na budovu nové Alexandrijské knihovny. 
Dnes má Snøhetta v pobočkách v Oslu a New Yorku celkem více než stovku zaměstnanců, z velké části cizinců, a pracuje na zakázkách po celém světě. Kromě dvaceti let od svého založení mohl ateliér letos v květnu slavit také zisk Ceny Evropské unie za současnou architekturu –  Mies van der Rohe Award 2009, jež byla udělena budově Norské národní opery a baletu v Oslu. 

ROM
Nadace ROM for Kunst og Arkitektur (Prostor pro umění a architekturu) vznikla v roce 2005. Galerie sídlí v centru Osla v bývalé tovární budově, která po konverzi poskytuje pro výstavní činnost a kancelářské zázemí jednoduchý prostor: celkem 260 m² ve dvou podlažích.
Program galerie ROM zahrnuje výstavy, semináře, workshopy a přednášky; obecně se soustředí především na prolínání současného umění a architektury.

ARFO   
Současné nakladatelství ARFO založil Jiří Havran, přední norský fotograf architektury, pocházející z Československa, jako osobní firmu v roce 1996.
Většinu produkce tvoří knihy o památkách tradiční architektury, v ucelených edičních řadách. První z nich (1996–1998) přibližuje norská města a jejich historické části. Druhou část produkce nakladatelství (2000–2008) představuje zejména série Kostely v Norsku.  V příštích letech se ARFO bude zaměřovat na dějiny umění v různých krajích Norska. 
0 comments
add comment

Related articles