VP19: Vila, Palladio a devatenácté století

Source
Kotěrovo centrum - Foibos Bohemia o.p.s.
Publisher
Tisková zpráva
07.08.2009 08:30
Andrea Palladio

Kotěrovo centrum – Trmalova vila pořádá výstavu „VP19: Vila, Palladio a devatenácté století“. Výstava potrvá od 6. 8. do 7. 9. 2009 a je umístěna v malebných prostorách Trmalovy vily v pražských Strašnicích.


    Předkládaná syntetická výstava si dovoluje seznámit dnešního diváka s trochu odvrácenou stranou dějin architektury a bydlení. Dnešní člověk je ze stran muzejních institucí i historismů současné architektury odkazován k funkcionalistické či jiným avantgardním architekturám jakožto ideálu života a bydlení.
    Leč dlouho předtím obýval zdi lidských příbytků zcela jiný duch, jiné estetické hodnoty a jiný životní styl.
    Vyhraněný styl Andrea Palladia se stal nosným pro historismy a klasicismy celého 19. století, právě Palladiovy prvky i celé stavby inspirovaly úroveň bydlení i obecné estetické cítění v architektuře. Palladiovská architektura se stala oponentem architektury romantické a gotickým reminiscencím. Jako každý velikán, i palladianismus měl velké nepřátele z řad teoretiků jdoucích proti proudu klasického kánonu či z řad „reformátorů“ bydlení z řad sociálních konceptů. Palladio se však velmi významně svým dílem podílel na podobě venkovské vily 19. století.
0 comments
add comment