V GJF se chystá výstava Take Nord Shape

Severská vize architektury a designu

Source
Galerie Jaroslava Fragnera
Publisher
Tisková zpráva
01.03.2010 17:25
Exhibitions

Samuli Naamanka, Dagur Eggertsson a Sami Rintala

5.–28. 3. 2010
Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5a, Praha

Vernisáž ve čtvrtek 4. 3. 2010 od 18.00 hod.
Skandinávie se svou technologií, designem a architekturou patří k nejprogresivnějším zemím  a kulturám v Evropě. Kořeny této severské vyjimečnosti můžeme hledat v historii nebo také jedinečnosti přírodních a klimatických podmínek. Ty tvoří jednu ze společných skandinávských charakteristik, která je určitě nejviditelnější právě v architektuře a designu. Výstava Take Nord Shape představuje individuálně vyhraněné projevy tři tvůrců, kteří tuto obecnou charakteristiku potvrzují.
Architekti a designéři Samuli Naamanka, Dagur Eggertsson a Sami Rintala jsou výraznou a respektovanou osobností na mezinárodní scéně. Přestože je spojuje několik okolností - jako země původu – Finsko nebo rok narození - neměli doposud možnost setkat se a pracovat na výstavním projektu, který by prezentoval jejich dosavadní práci a zaroveň byl prostorem pro vzájemnou kombinaci tvůrčích pohledů a idejí. Jedinečnou přiležitostí se tak stala výstava, která zprostředkovává českému publiku severskou vizi architektury, designu a veřejného prostoru.

Sami Rintala (1969) dokončil roku 1999 studium architektury v Helsinkách, roku 1998 založil architektonické studio Casagrande & Rintala, které v letech 1998–2003 stalo u zrodu mnoha velmi dobře hodnocených projektů. Rintala a Casagrande společně vytvořili několik kritikou uznávaných architektonických instalací po celém světě, často při přiležitosti uměleckých přehlídek a workshopů. Jejich práce v sobě snoubí architekturu s kritickým pohledem na společnost, přírodu a podstatu práce architekta, přičemž jejich praxe je založena na přesazích mezi styly a jako vyjadřovací prostředky využívá prostor, světlo, různé materiály i lidské tělo. Roku 2008 založil Rintala nové studio spolu s islandským architektem Dagurem Eggertssonem s pobočkami v Oslu, v jižním Norsku a na severu Norska v Bodo. Tvorba Rintaly je postavena na narativitě a konceptualismu. Výsledné dílo je pak mnohovrstevnatou interpretací fyzických, psychických a poetických vlivů v daném prostoru. Významnou roli v práci Samiho Rintaly hraje přednášková činnost na uměleckých vysokých školách. Jeho výuka probíhá obvykle formou workshopů, při nichž se studenti účastní vytváření prostor dle zadání v realistickém měřítku 1:1. V současné době je profesorem na AHO Arkitekthogskolen v Oslu a na NTNU Trondheim.

Dagur Eggertsson (1965) získal odbornou praxi v mnoha předních studiích v Oslu. Když roku 1992 obdržel diplom na Škole architektury v Oslu, začal spolupracovat s architektkou Vibeke Jenssen pod hlavičkou studia NOIS Architects. Roku 1996 dokončil postgraduální studium na Technologicke univerzitě v Helsinkách, kde také začal experimentovat se stavbou architektonických objektů ve velkém měřítku. Souběžně se svým profesionálním působením Eggertsson vyučuje architekturu v Norsku, na Islandu a ve Švedsku. Momentálně působí jako vedoucí a hodnotitel projektů na Škole architektury a designu v Oslu.

Samuli Naamanka (1969) je znám jako všestranně nadaný designér, jehož tvorba kombinuje pečlivě volený formální slovník s kreativními technologickými inovacemi. Vystudoval grafický design v Rovaniemi a bytový a nábytkovy design na Univerzitě umění a designu v Helsinkách. Promoval jako interiérový architekt roku 2000. Naamanka se kromě produktového a interierového designu zabývá take environmentálnim designem. Mimo jiné je průkopníkem ve vývoji betonových produktů. Z této práce vzešlo několik patentů v oblasti technologie grafických vzorů v betonu a jeho barvení do různých odstínů. Výstava Take Nord Shape představuje širokou škalu Naamankovy tvorby. Mezi exponáty je i cenami ověnčená židle Clash chair, jejíž stylové sedadlo je vytvarováno z lisovaného dřeva. Součástí výstavy je fotodokumentace architektonického řešení výstav Samuliho Naamanky, jeho environmentální tvorby a uměleckých děl ve veřejném prostoru. Jeho práce obsahují odkazy na historii, přirodu a architekturu míst, kde jsou umístěny, ale i jejich symboliku. Samuli Naamanka obdržel roku 2004 stavební cenu od finské nadace Julkisivuyhdistys za vývoj v oblasti grafického zpracování betonu a roku 2005 získal cenu SIO jako nábytkový návrhář roku. Jeho dosud poslední ocenění je Nordiska Design Prize z roku 2008.
0 comments
add comment

Related articles