Fakulta architektury vystavila ateliérové práce studentů on-line

Publisher
ČTK
11.08.2020 11:20
Praha – Ateliérové práce studentů Fakulty architektury letos ČVUT kvůli koronaviru vystavila on-line. Lidé si mohou prohlédnout téměř tisícovku návrhů domů, krajinářských projektů a různých předmětů. V někte- rých se odráží i zkušenost s pandemií. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o tom informovala v tiskové zprávě.

Podle Romany Vylitové z fakultního oddělení vnějších vztahů je nyní v galerii 921 ateliérových projektů zpracovaných během uplynulého letního semestru v 56 školních ateliérech. Zdůraznila, že tyto práce jsou pro studenty nejdůležitější, časově nejnáročnější a nejprestižnější vizitkou studia, při níž zužitkují "teoretickou výzbroj" z přednášek.

"Největší zastoupení, celkem 646 projektů, má studijní program architektura a urbanismus. V rámci ateliérových zadání se studenti každoročně zabývají lokalitami po celé republice," řekla Vylitová. Vedle Prahy tak letos tvůrci "hledali" architektonická a urbanistická řešení například pro Kladno, Dobrovovíz, Zdiby, Prachatice, Opavu či Cheb. Některé projekty se týkají i zahraničí. "Lze zmínit třeba hasičskou zbrojnici pro lichtenštejnský Vaduz nebo hangár pro vzducholoď ve vědeckovýzkumné osadě Ny-Alesund na norských Špicberkách," uvedla Vylitová. Kromě bytových a rodinných domů studenti pracovali například na návrzích základní školy, sportovního centra či víceúčelové budovy na Rohanském ostrově v Praze. Studenti krajinářské architektury upravovali třeba bývalý hřbitov v Drážďanech či klášterní park v Kladrubech u Stříbra.

Koronavirová krize ovlivnila především počiny mladých designérů. K "tradičním" zadáním, jakými jsou mimo jiné různé bytové doplňky, tak přibyl bezdotykový dávkovač dezinfekce do MHD nebo madlo pro otevření dveří předloktím.

"Studenti také vymýšleli a navrhovali předměty, se kterými by bylo možné edukativně, kreativně a zábavně strávit volný čas karantény. V elektronické galerii vystavují přes dvě desítky nejrůznějších deskových her, stavebnic, hlavolamů a puzzle," doplnila Vylitová. Z fenoménu chytrých měst pak vychází projekty měřiče kvality vzduchu či nabíjecí stanice elektromobilu.
0 comments
add comment