Arcidiecézní muzeum představuje Fragmenty Ester Havlové

Publisher
ČTK
17.06.2009 22:35
Ester Havlová

Czech Republic

Olomouc

Olomouc - Propojení moderní architektury a historie nabízí výstava renomované fotografky Ester Havlové Fragmenty, kterou si budou moci od čtvrtka prohlédnout návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci. Celkem 22 snímků moderních staveb z tuzemska i zahraničí se nachází na panelech v gotickém ambitu Zdíkova paláce. V historii muzea se jedná o vůbec první výstavu fotografií, řekl dnes novinářům kurátor Jakub Potůček.
    "Komorní výstava v reprezentativním vzorku diváky seznámí s tvorbou, kterou se Havlová nejvíce proslavila, tedy s fotografiemi architektury," uvedl Potůček. Podle něj autorka spolupracuje se všemi významnými ateliéry i historiky architektury v České republice a její snímky otiskují přední české architektonické revue.
    Na výstavě, která je autorčinou první samostatnou prezentací v Olomouci, návštěvníci uvidí na fotografiích například Židovské muzeum v Berlíně, Univerzitní knihovnu v Utrechtu, Tančící dům v Praze či Guggenheimovo muzeum v  Bilbau. "Všechny stavby, které na této výstavě představuji, mám ráda. Jsou to moji miláčci. Vybrat nejoblíbenější bych ale nedokázala," uvedla Havlová. Doplnila, že fotografie vybírala s cílem ukázat krásnou architekturu na výtvarně působivých záběrech, často detailech. "Klíčovým parametrem ale byla atmosféra a také trochu tajemství, kdy může být na první pohled přehlédnuto, o jakou stavbu se jedná," doplnila autorka. Mezi vystavenými snímky se nacházejí i záběry Arcidiecézního muzea v Olomouci.
    Výstavu doprovází publikace z pražského nakladatelství Titanic. Nejedná se o klasický katalog, ale publikace má spíše charakter autorské knihy. Speciální papírové pouzdro obsahuje volné listy dvou rozměrů s tisky fotografií a brožuru s doprovodnými texty.
    Ester Havlová se fotografii architektury věnuje od studia Střední průmyslové školy grafické a následně FAMU. Kromě toho se zabývá i divadelní fotografií a dokumentací výtvarných děl.
    Olomouckou výstavu si mohou zájemci prohlédnout do 30. září.
0 comments
add comment

Related articles