Zlín vyhlásil soutěž na obnovu sadu Svobody v centru krajského města

Publisher
ČTK
22.08.2023 09:35
Czech Republic

Zlín

Zlín - Město Zlín vyhlásilo otevřenou krajinářsko-architektonickou soutěž na obnovu sadu Svobody. Chystaná investice, která má změnit podobu 3,7 hektaru velké plochy přímo v centru, se odhaduje na 70 milionů korun bez DPH, sdělil dnes ČTK mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.


Návrhy bude možné odevzdávat do 15. listopadu. O vítězi rozhodne do konce roku odborná porota složená z krajinářů, architektů a zástupců města. Obnova sadu Svobody má pro město podle zlínského primátora Jiřího Korce (ANO) vysokou prioritu. "Právě zahájená veřejná soutěž se dotýká jedné z jeho vůbec nejstarších částí, které vévodí zámek se symbolickým číslem popisným 1. Soutěžící se budou zabývat okolím zámku, ale také dosud neupraveným úsekem ulice Soudní a dvojicí podchodů vedoucích k autobusovému nádraží. Do svých návrhů by měli promítnout i vazby na významné body v nejbližším okolí parku, kterými jsou například autobusové nádraží nebo nedávno revitalizované tržiště," uvedl Korec. Součástí obnovy bude i úprava chodníků a travnatých ploch v parku, nové osvětlení a mobiliář. Okolí zámku by mělo být upraveno tak, aby umožňovalo snazší organizaci kulturních akcí.

Sad Svobody je spolu se zámkem zapsaný na seznamu nemovitých kulturních památek, jsou v něm cenné dřeviny, které by měly být zachovány. "Soutěžící tak nemají zcela volnou ruku¨, a jejich návrhy by proto měly být dostatečně citlivé," uvedl primátor.

Historie sadu Svobody je úzce spjata se zámkem. V roce 1804 získal zámek a okolní park o rozloze tří hektarů hrabě Klaudius Breton. Park, tedy dnešní sad Svobody, upravil v anglickém stylu. V roce 1860 zámek koupil brněnský továrník Leopold Haupt, který park poprvé otevřel veřejnosti, avšak pouze při významných událostech. K zámku patřil i panský dvůr, dnešní park Komenského, pivovar později přestavěný na soudní budovu a další hospodářské stavby.

Zásadní urbanistické změny nastaly po roce 1929, kdy zámek i s přilehlými budovami koupil Tomáš Baťa. "Průmyslník nechal zbourat ohradní zdi a celý park nechal zpřístupnit s tím, aby lidem sloužil k oddechu. V parku, který i dnes patří k vyhledávaným místům pro relaxaci, se dříve nacházela dvě jezírka," uvedl ředitel Kanceláře architekta města Zlína Jindřich Nový.
0 comments
add comment

Related articles