Praha - Vítězem programu Kaplicky Internship, který podporuje studenty architektury, se dnes stal absolvent Českého vysokého učení technického Ondřej Pokoj. Zvítězil s projektem nazvaným Transferium Praha, který si hraje s myšlenkou dostavět pražské letiště jako uzel pro vysokorychlostní vlaky a metro. Nové budovy mají organické tvary a autor jim navrhl částečně fasádu z hliníku, která je místy průsvitná a je zavěšená na ocelové sloupy a další nosníky.
Díky vítězství bude mít Pokoj možnost absolvovat v britském studiu Heatherwick tříměsíční stáž. Studio je nyní známé i v Česku, podle jeho projektu se má přestavovat a dostavovat palác Savarin a přilehlé budovy v centru města. Zakladatel ateliéru Thomas Heatherwick byl v Praze před měsícem, jeho kolega Mat Cash byl nyní v porotě, která vybrala Pokoje mezi šesti finalisty z řad studentů a čerstvých absolventů architektonických oborů českých vysokých škol.
Vedle Mata Cashe v porotě usedli architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout, historik architektury Zdeněk Lukeš a ředitel londýnského Design Musea Deyan Sudjic. Čestnou členkou poroty je Eliška Kaplický Fuchsová.
Studio Heatherwick patří k nejuznávanějším světovým architektonickým ateliérům. Thomas Heatherwick v září v Praze představil mimo jiné přeměnu starého sila v Kapském Městě na muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA. Jde o budovu, která loni patřila k nejdiskutovanějším ve světovém měřítku.
Studio stojí za projekty po celém světě, například za novými centrálami giganta Google v Londýně a v Kalifornii, organicky pojatým studijním centrem v Singapuru, novým futuristickým parkem Pier 55 a unikátním veřejným prostorem Vessel v New Yorku nebo britským pavilonem na výstavě Expo 2010. Studio ale proslavil i nový design londýnských doubledeckerů. K nejnovějším projektům patří třeba rekonstrukce 130 let starého londýnského výstaviště Olympia.