Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku

Publisher
ČTK
21.01.2020 08:40
Příbram - Příbram v únoru vyhlásí výběrové řízení na rekonstrukci akvaparku, potrvá šest až osm týdnů. Na dnešním jednání zastupitelstva to oznámil starosta Jan Konvalinka (za ANO). Stěžejní informací, která ze soutěže vyplyne, bude cena. Zastupitelé by měli do léta rozhodnout, zda se město za takových podmínek do rekonstrukce pustí.


Opozice dnes neuspěla s návrhy na stanovení maximální ceny, za niž město akvapark opraví. Šance na Příbram navrhovala, ať náklady nepřekročí 301,2 milionu korun bez DPH, Piráti 250 milionů bez DPH. Podle Konvalinky by se radnice stanovením maximální ceny dopředu připravila o cenné informace.

"Souhlasím s tím, že bychom tady žádný limit neměli schvalovat," podpořil Konvalinku radní za ANO Petr Rotter a podobně se vyjádřili i opoziční zastupitel za TOP 09 Václav Švenda nebo radní Jindřich Vařeka (ANO). "Když tam dáme strop, tak se nikdo nepřihlásí a zase se nedozvíme nic," uvedl Vařeka. Zastupitelé nakonec hlasovali pro návrh Jiřího Holého (za ANO), aby rada města pokračovala v přípravě soutěže a na základě výsledků předložila zastupitelstvu k projednání další postup.

Konvalinka zdůraznil, že 440 milionů korun uvedených v rozpočtovém výhledu není očekávanou cenou. Jde o maximum, které je možné zaplatit, aniž by tím zásadně utrpěl majetek města, jenž je potřeba v příštích letech opravit nebo postavit. Proti rekonstrukci s náklady přes 400 milionů korun se v minulých dnech postavila ODS, která má v radě jednoho zástupce. Vyzvala vedení radnice, ať projekt přehodnotí, podle ní je nereálný a megalomanský. Ke kritice se připojili opoziční Piráti nebo Šance pro Příbram. Zastupitel za Šanci Vladimír Král upozornil na to, že město si kvůli nákladné rekonstrukci bere úvěr. "Hrajeme si na něco, na co nemáme," varoval.

"Nikomu z nás, co tady sedíme, se částka 440 milionů nelíbí, každý z ní má strach," reagoval radní Jindřich Vařeka (ANO). Poukázal na to, že veřejnost si podle ankety rozšíření akvaparku přála, a připomněl, že v minulosti se utrácely velké částky za krytí provozních ztrát. "Ten akvapark je potřeba celý překopat," dodal Vařeka.

Konvalinka namítl, že záměr celkové rekonstrukce se všemi přístavbami schválilo už předchozí zastupitelstvo. "Příslušným usnesením jsme vázáni a konáme zcela v jeho duchu," řekl. Zastavení prací na přípravě zakázky, k němuž vyzvala ODS, bez zjištění skutečné ceny by podle něj znamenalo zmaření dosud vynaložených prostředků. "Bez znalostí reálné ceny nedokážeme říct, zda je rekonstrukce příliš drahá, nebo zda je cena odpovídající a tudíž přijatelná. Nedokážeme pak zjistit, na kolik přijdou jednotlivé etapy rekonstrukce, jednotlivé technologické celky. Nezískáme pro případ, že zastupitelstvo města rekonstrukci neschválí, nejdůležitější podklady pro případné rozhodování o projektu rekonstrukce jiného typu, kterou můžeme interně označovat jako plán B," uzavřel starosta.
0 comments
add comment

Related articles