Přerov vypíše soutěžní dialog na podobu plochy po Strojaři, schválili to zastupitelé

Publisher
ČTK
15.04.2024 20:05
Czech Republic

Přerov


Přerov – Přerov vypíše veřejnou soutěž na proměnu rozsáhlé plochy v blízkosti centra města, kde stojí nevyužitá budova hotelového domu Strojař. Šestapadesát let stará budova, kterou před lety město získalo do svého vlastnictví a dosud nenašlo její využití, by měla být zbourána a nahradit ji má moderní bytový dům. Vypsání veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace lokality dnes schválili zastupitelé.


Předmětem zakázky je návrh nové organizace prostoru, návrh výstavby objektů pro bydlení a občanské vybavenosti a odpovídajícího zázemí. Velký důraz bude kladen na kvalitní urbanistické a architektonické ztvárnění záměru odpovídající významu lokality, uvedl primátor Přerova Petr Vrána (ANO). Proměnu prostoru bude radnice hledat cestou soutěžního dialogu, což ocenili i zástupci z řad opozice.

Za služby spojené s administrací a organizací soutěžního dialogu by mělo město vyplatit 2,3 milionu korun, skicovné přijde na 2,2 milionu a dalších 300.000 korun dostane za svou práci komise. Náklady na vypracování všech potřebných projektových dokumentací pro stavební povolení a realizaci výstavby jsou odhadovány na 24 milionů korun. "Kolik přesně bude stát samotná výstavba, nevíme, ale celkové předpokládané propočtené investiční náklady jsou bezmála 312 milionů korun," doplnil vedoucí odboru rozvoje Pavel Gala. Stavba by mohla být zahájena do pěti let.

Panelový dům Strojař se 144 bytovými jednotkami byl postaven v roce 1968 na Velké Dlážce jako svobodárna pro zaměstnance Přerovských strojíren. V roce 2000 ho získala do majetku armáda, která zde ubytovávala své vojáky z nedaleké vrtulníkové základny. Od ní v roce 2016 koupilo Strojař za 42,5 milionu korun město Přerov z obavy před vznikem sociální ubytovny. Osud devítipodlažního panelového domu zaměstnává už druhé vedení radnice, všechny dosavadní plány skončily kvůli financím fiaskem. Novou podobu místa pomůže hledat na radnici také nově zřízený jedenáctičlenný výbor složený ze zástupců města. Výbor by se měl poprvé sejít na konci dubna.
0 comments
add comment

Related articles