Dvůr Králové vypíše na obnovu autobuso- vého nádraží architektonickou soutěž

Publisher
ČTK
30.11.2021 22:10
Dvůr Králové nad Labem – Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku vypíše architektonickou soutěž na obnovu a využití areálu autobusového nádraží. Město areál nádraží vlastní od konce roku 2019 a letos koupilo i zbývající nemovitosti, které v něm leží. Podle starosty Jana Jarolíma je vybudování moderního autobusového terminálu jednou z prioritních akcí radnice.


"Revitalizace autobusového nádraží významně ovlivní podobu širšího centra města. Věřím, že na základě architektonické soutěže se nám sejde řada kvalitních návrhů a projektů," uvedl dnes Jarolím.

Město odhaduje, že projekční práce by mohly přijít na sedm milionů korun bez DPH a samotná obnova autobusového nádraží na 70 milionů korun bez DPH. Na stavbu by město chtělo získat dotaci z evropských fondů.

Architekti by měli areál nádraží citlivě začlenit do centra města. Měl by vhodně navazovat na prostranství ulice 17. listopadu a řešit také parkovací a odstavné plochy. Místo by mělo být napojeno na cyklotrasy.

Soutěžící budou navrhovat odbavovací halu pro cestující a součástí návrhů by měl být i prostor pro parkování s kapacitou přibližně 20 míst a také prostor pro bezpečné stání pro kola. "Původně jsme požadovali až 50 parkovacích míst, nicméně vzhledem k předpokládaným investičním nákladům byla tato kapacita snížena. Navíc došlo také k výraznému nárůstu cen stavebních prací a materiálů," uvedl starosta.

Návrh by měl řešit koncepci celého území, kdy architekti budou moci navrhnout i další funkční využití území nebo stavby v něm. "Podmínkou ale je, že autobusové nádraží bude možné realizovat samostatně v první fázi revitalizace," uvedl Jarolím.

Areál autobusového nádraží o rozloze téměř jednoho hektaru město od dopravní společnosti Arriva koupilo na konci roku 2019 za 9,9 milionu korun. Letos se obě strany dohodly na koupi zbylých nemovitostí. Za výpravní budovu a přilehlý menší pozemek město zaplatí 4,95 milionu korun.

Moderní autobusová nádraží otevřela v minulých letech řada měst v Královéhradeckém kraji. Loni v červenci otevřela Jaroměř na Náchodsku autobusový terminál téměř za 70 milionů korun. Autobusový terminál s odjezdovou halou za 65 milionů korun loni vybudovala Nová Paka na Jičínsku. V roce 2018 otevřely nová autobusová nádraží města Hostinné na Trutnovsku a Broumov na Náchodsku.
0 comments
add comment

Related articles