KM3 - Excursions on Capacities

Autor: MVRDV
Nakladatelství: ACTAR
Rok vydání: 2005
ISBN: 84-95951-85-1
Formát: 15 x 20 cm, 1408 stran, hardcover
Jazyk: english
Běžná cena: 1625 Kč
Naše cena: 1400 Kč (bez 10 % DPH: 1 272,74 Kč)
  58.09 € (bez 10 % DPH: 52,28 €)
Skladem: 0 ks (standardní doba expedice do 7 dnů)
 

„KM3 je příběhem o zahušťujícím se světě. A to velmi hustě. KM3 je permanentně rozestavěným městem s neomezeným počtem obyvatel a možností. Je městem pokračujícím v uspokojování veškerých tužeb a rozšiřujícím svůj objem. Za hranice nedostatků, separovanosti, pesimismu a protekcionismu. Město, které povede k nové programové “kůži” po celé zeměkouli, rozpínající se po horizontále, narůstající po vertikále. 3D City. Volný pád v nekonečném prostoru. Čirá hloubka. Bez úniku. Přesto. KM3 je hypotéza, teoretické město, případně urbanistická teorie.
Na trojrozměrnost lze nahlížet jako na základní architektonické bytí, profesí hýčkanou doménu. V době globalizace a zvětšování měřítek je potřeba aktualizace této definice: metry se promění v kilometry, M3 se stávají KM3.“
MVRDV

Král je mrtev, ať žije král! Od roku 1995 byla nepsanou biblí architektů tři palce tlustá kniha S,M,L,XL Rema Koolhaase a Bruce Mau. V následující dekádě nastal boom informačních technologií, který poznamenal nejen tvorbu samotných architektů, ale také způsob publikování jejich práce. Koolhaas umí média dodnes obratně využívat. V zájmu zachování zákona o obměně elit nasměruji pozornost na aktuální monografii jiné holandské kanceláře, jejíž úderné jádro stejně vzešlo z Koolhaasova ateliéru.
Rotterdamská trojice MVRDV se do povědomí bibliofilů zapsala v létě 1998 knižním titulem FARMAX zkoumajícím plošné limity (Floor Area Ratio MAX) naší zeměkoule. FARMAX byl okamžitě rozebrán a dotisku se dočká až letos v září. Osm let po FARMAXU, dvanácti semestrech výuky na Berlage Institute a prokousání se neuvěřitelným množstvím dat přichází MVRDV s novou teorií. Nespokojeni s klasickým plošným plánováním si začali pohrávat s 3D urbanismem. MVRDV dokáže na první pohled utopické obří projekty uvádět v komornějším měřítku do každodenního života.
Od analýz podrobujících celou naši planetu (v projektu Space Neufert i přiléhající vesmír) se člověk pomalu dostává k “drobnějším projektům” rozebírající jednotlivé státy, obří regiony, města a jejich čtvrtě. Dokazují, že architekturou může být chápáno opravdu cokoliv (součást baletního představení, film nebo na míru napsaný počítačový program) a její důsledky zasahují do všech oblastí lidských aktivit.
MVRDV bojuje stovkami svých sebevědomých projektů po celém světě za nový pohled na architekturu. V jejich obsáhlé knize nenajdete naaranžované fotografie na křídovém papíře, ale hromadu chytrých návrhů a experimentů s osobitou estetikou.
Na osmi gigabitech přiloženého DVD jsou uloženy hodiny filmů (PigCity, Brabant Library, RheinRuhrCity, Metacity/Datatown,...), vizualizací a počítačových programů (Optimixer a The Climatizer).