Tsuyoshi Tane: Archaeology of the Future - výstava v basilejském SAM

events.form.organizer
S AM Schweizerisches Architekturmuseum

events.form.place
Steinenberg 7, Basilej

Start
sat 17.10.2020 11:00

End
sun 28.2.2021 17:00

vernissage
fri 16.10.2020 19:00

events.link
https://www.sam ...
Exhibitions

Switzerland

Basel

Tsuyoshi Tane
Atelier Tsuyoshi Tane ArchitectsPublisher
Petr Šmídek
V pátek 16. října 2020 se v basilejské galerii SAM (Švýcarské architektonické muzeum) uskutečnila vernisáž Archeologie budoucnosti představující tvorbu japonského architekta Tsuyoshi Tane, který dlouhodobě působí v Paříži. Tane se do širšího povědomí dostal již v roce 2006, kdy společně se svými tehdejšími kolegy Danem Dorellem a Lisou Gotmeh zvítězil v mezinárodní soutěži na Estonské národní muzeum v Tartu. Basilejská výstava byla původně zamýšlena již na jaro letošního roku, kam se měla přesunout po úspěšné loňské repríze v Japonském domě (autor Kengo Kuma, 2017) v brazilském São Paulo. Premiéru si výstava odbyla již v roce 2018 současně na dvou místech Tokyo Opera City Art Gallery a TOTO Gallery v Taneho rodném Tokiu.
Součástí basilejské výstavy, která potrvá až do konce února příštího roku, budou také komentované prohlídky, přednášky a sympozium. 26. listopadu se uskuteční autorská přednáška a 4. února 2021 proběhne sympozium Taneho s Emanuelem Christem a Catherine Gay.
Tsuyoshi Tane věří, že architektura je součástí paměti místa. Jeho koncept Archeologie budoucnosti navazuje prostřednictvím architektury na místní historii a vytváří prostředí pro budoucnost. Vystudoval architekturu na Hokkaido Tokai University. Pracovní zkušenosti sbíral v londýnském ateliéru Davida Adjaye a kodaňské kanceláři Henning Larsen. V roce 2006 založil v Paříži ateliér DGT (dorell ghotmeh tane/architects). 2017 založil v Paříži vlastní ateliér ATTA (Atelier Tsuyoshi Tane Architects). Od časopisu ICON získal ocenění pro nejmladší tvůrce The 20 essential young architects a v roce 2019 ho Nikkei Architecture vyhlásil architektem roku. Byl hostujícím vědeckým pracovníkem na Královské akademii výtvarných umění v Kodani, 2012 vyučoval na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a 2014 hostujícím profesorem na ESVMD. 2020 se stal členem galerijní rady TOTO v Tokiu.
0 comments
add comment