Stephan Trüby: Right-Wing Spaces - přednáška v Galerie VI PER

A Negative Anthropology

events.form.organizer
Galerie VI PER

events.form.place
Vítkova 2, Praha 8

Start
mon 03.10.2022 18:00

events.link
www.vipergallery.org ...
Lectures

Czech Republic

Prague

KarlínPublisher
Tisková zpráva
Galerie VI PER Vás srdečně zve na přednášku Stephana Trübyho, která je součástí doprovodného programu výstavy Sporná místa paměti.
Skrývá se za politikou současných (neo)fašistů a populistických, radikálních a extremistických pravicových sil architektonická a urbanistická agenda? Výzkumný projekt Pravicové prostory, který od roku 2018 probíhá na Institutu pro principy moderní architektury (design a teorie) (IGmA) na Stuttgartské univerzitě (ředitel: Prof. Dr. Stephan Trüby), naznačuje, že odpověď na tuto otázku je poměrně jednoznačná, a to nejen v německém kontextu: „zdá se, že architektura ... se stala klíčovým nástrojem autoritářské, populistické pravice s revizionistickým pohledem na historii." Průběžné výsledky projektu byly prezentovány v časopise ARCH+, č. 235: Rechte Räume: Bericht einer Europareise (Pravicové prostory: zpráva o cestě Evropou, 2019), a také v Trübyho knize Rechte Räume: Politische Essays und Gespräche (Pravicové prostory: politické eseje a rozhovory, 2020). Ve své pražské přednášce Stephan Trüby představí některé své postřehy v kontextu nedávných debat o místech paměti (lieux de mémoire) Pierra Nory a „vícesměrné paměti" Michaela Rothberga.

Stephan Trüby (*1970) je od dubna 2018 profesorem architektury a teorie kultury a ředitelem Institutu pro principy moderní architektury (Institut für Grundlagen moderner Architektur und Entwerfen, IGmA) na Stuttgartské univerzitě. Působil jako hostující profesor na Státní vysoké škole designu v Karlsruhe (2007–2009), vedoucí postgraduálního studijního programu Scénografie/prostorový design na Vysoké škole umění v Curychu (2009–2014) a profesor architektury a teorie kultury na Technické univerzitě v Mnichově (2014–2018). Mezi jeho publikace patří Exit-Architecture: Design between War and Peace (2008), The World of Madelon Vriesendorp (2008, spolu s Shumonem Basarem), Germania, Venezia: The German Entries to the Venice Architecture Biennale since 1991 (2016, s Verenou Hartbaumovou), Absolute Architekturbeginner: Schriften 2004–2014 (2017), Die Geschichte des Korridors (2018) a Rechte Räume: Politische Essays und Gespräche (2020). Je stálým přispěvatelem časopisu ARCH+.
0 comments
add comment