cosa.cz & m2au: Nehierarchické kolektivy v architektuře?

Pořadatel
Galerie Architektury Brno

Místo konání
Starobrněnská 341/18, Brno

Start
mon 19.12.2022 17:30

Odkaz
www.facebook.com ...
Lectures

Czech Republic

Brno

David Helešic
Barbora Šimonová
Markéta Mráčková
kulturní družstvo cosa.cz
M2AUPublisher
Tisková zpráva
Prostor pro angažovanou architekturu, pod Fakultou architektury VUT v Brně, zve na diskusi o (ne)fungování architektů a architektek v rámci nehierarchických kolektivů. S Barborou Šimonovou, Markétou Mráčkovou (Kulturní družstvo cosa.cz), Lindou Obršálovou a Davidem Helešicem (m2au) se budeme bavit, jaké byli jejich představy o praktikování architektury, proč se rozhodli pro založení studia jako družstva, resp. firmy a co jim takové nastavení (ne)umožňuje. Akce se uskuteční v pondělí 19. 12. 2022 od 17:30 v Galerii Architektury Brno, v rámci doprovodného programu výstavy Drazí architekti… — Architektura jako práce.
Markéta Mráčková a Barbora Šimonová se seznámily ve Škole architektury Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění v Praze, v autorské dvojici pracují od roku 2013. Kulturní družstvo cosa.cz založily v roce 2016 s cílem zastřešit své různorodé aktivity – architekturu, výtvarné umění, literaturu a video.
m2au [mɲaʊ̯] je „kreativní klastr“ architektů, založený v roce 2016 v Brně spolužáky a kamarády z brněnské fakulty architektury. Od začátku odmítají model ateliéru „vedeného architektem géniem“ a také proto se jejich studio nejmenuje po jednateli*ích firmy. Přesto založili „klasické eseróčko“ a mezi zakladateli*kou studia a dalšími pracanty vznikají hierarchické vztahy. David Helešic a Linda Obršálová vysvětlí, co je k takovému modelu vedlo a jak fungují.
Projekt vznikl ve spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně a s finanční podporou statutárního města Brna, Ministerstva kultury a Nadace české architektury.
0 comments
add comment

Related articles