Zahradní dům u jezírka

Zahradní dům u jezírka
Spolupráce:Lukáš Erban, David Chudoba
Project:2014-15
Completion:2016-17
Area:100 m2
Built Up Area:152 m2
Built Up Space:568 m3


Klient nás přizval ke spolupráci na domku u jezírka v době, kdy už byl tvar jezírka založený (autor: Michal Kuřík - Trvalková školka), museli jsme respektovat i spoustu dalších limitů: Odstup od hranice pozemku, podzemní nádrž na akumulaci vody, ochranné pásmo plynovodu. Plocha, na kterou se náš návrh musel vejít, byla takřka předdefinovaná.
Zadáním byla doplňková stavba k již stojící vile na pozemku - zahradní byt pro posezení s přáteli, případně pro ubytování hostů a v oddělené části i malý služební byt pro zaměstnance / údržbu.
Vznikl zahradní domek - pavilon jako lehká dřevostavba. Největší prosklenou plochou je orientovaná na terasu, která je zároveň molem u koupacího jezírka.
Na zádveří zahradního (hostinského) bytu navazuje hygienické zázemí, aby sloužilo jak vnitřnímu, tak i venkovnímu posezení. Koupelna je součástí klidové zóny a navazuje na ložnici s přistýlkou. Hlavní obytná místnost je rozdělená na kuchyň s barem a relaxační zónu s velkou okenní sedací nikou.
Služební byt má dispozici 2+KK. Orientace ke světovým stranám a návrh oken vychází ze striktního požadavku na zachování soukromí majitelů a obyvatel zahradního bytu.
Dům je nízkoenergetická novostavba s konstrukčním systémem "2by4", s nuceným větráním s rekuperací. Vytápění je elektrické, doplňkovým zdrojem tepla je krbová vložka. Okna (dřevěná s trojskly) jsou stíněna venkovními žaluziemi. Fasádu tvoří svislé modřínové palubky a tmavě šedé fasádní desky.
Interiér se skládá z atypického nábytku vyrobeného z bílých (lamino) desek a dubového masívu nebo dýhované desky. Podlahy jsou dýhované dubové a stěrkové. Podhledy sádrokartonové a z dřevěných lamel. V koupelně služebního bytu a u WC zahradního bytu je využito přisvětlení pomocí světlovodu.
0 comments
add comment

more buildings from ateliér MARDOU