Volejbalové století

Volejbalové století
Grafika:MgA. Ondřej Zámiš
Address: Nová budova Národního muzea, Václavské náměstí 68, Prague, Czech Republic
Investor:Národní muzeum
Project:2021
Completion:2021


Lehkost, pohyb a dynamika jsou ústředními motivy architektonického návrhu expozice "Volejbalové století". Letící volejbalové míče s trajektoriemi, rozfázovaný pohyb volejbalistů a zavěšená volejbalová síť nutí návštěvníka vnímat celý prostor i do výšky, ve které se odehrávají volejbalové smeče nad sítí.

Prostor u výtahu je věnován úvodním tématům, a především interaktivním prvkům pro návštěvníky. Je možné si zde vyzkoušet výšku skoku nebo výšku smeče a porovnat se s rekordy z volejbalového světa. Po tomto úvodním rozehřátí se návštěvník ocitá v hlavním sále. Instalace jednotlivých témat a časové osy tvoří po obvodu plynulou sjednocující linku. Vitríny z výstavního fundusu NM jsou zakomponovány do soklu, který vizuálně sjednocuje různé druhy vitrín a vytváří také plochu pro odpočinek návštěvníků na sedačkách připomínající tribuny v tělocvičně.

Volně v prostoru jsou na kruzích instalována diorámata z oblečených figurín, lajnovačky, volejbalový umpire nebo také vzorkovnice různých povrchů, na nichž se volejbal hraje. Pod stropem se vznáší síť, přes kterou létají míče. Na stěně s okny je ve spodní části zavěšená průsvitná textilie s grafikou a nad ní je volná instalace ze zavěšených míčů. Po celé okenní stěně se pohybuje silueta volejbalisty v rozfázovaném pohybu.

Na osu prostoru jsou umístěny top exponáty (poháry) z různých významných utkání, které reprezentují nejlepší momenty československého a českého volejbalu. Při průchodu stěnou s poháry se návštěvník ocitá v síni slávy. Síň slávy je navržena ve tvaru oblé kapsle. Zavěšená textilie tvoří jak podklad pro grafiku, tak pro projekci medailonů jednotlivých osobností.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
výstava byla, už není
Blanka Kudrnovská
25.01.22 02:14
show all comments

more buildings from loca architekti