Tenisový areál Vista Motol

Tenisový areál Vista Motol
Address: Nad Hliníkem 1202/2, Košíře, Prague, Czech Republic
Investor:Rezidence Vyšehrad - services s.r.o.
Project:2016-17
Completion:2018
Area:1300 m2


Sportovní areál VISTA je ukrytý v lesích motolského údolí. Tenisový klub, který byl založen už v roce 1966, historicky známý jako areál VŠ Praha je výjimečný nejen svou historií a významem pro český tenisový sport, ale především neuvěřitelnou přírodní kulisou. Sportoviště nenásilně kopírují morfologii terénu přilehlé lesy prostupují do volných prostorů mezi nimi a výsledkem je převážně ozeleněná, kultivovaná lokalita vhodná pro oddech, rekreaci i vrcholový sport, kterou byste bez znalosti kontextu nehledali jen několik minut od centra Prahy.
Již několik let se připravuje rozsáhlá přestavba všech historických budov a jejich doplnění novými objekty se službami, které areálu chybí. V krátké době by tak měl být významně přestaven hlavní klubový objekt, jehož součástí bude nově i ubytování pro sportovce, sportovně-rehabilitační zázemí a nové stravovací provozy. První stavební etapou se ale vzhledem k prioritám potřeb stala velká tenisová hala. Ta zahrnuje tři velké kurty s výrazně modrým povrchem Greenset odpovídající parametrům mezinárodních soutěží, vlastní provozní zázemí, šatny a tribuny se skyboxem pro návštěvy sportovních akcí i tréninků. Hala je i přes svou velikost navržena tak, aby působila obytně a komfortně. Velké měřítko stavby vyvažuje hlavní konstrukční materiál, kterým je dřevo. To se objevuje i na plochách povrchů stěn v podobě akustických panelů s perforací, kde je doplňováno temně šedými tóny pomocných ocelových prvků a obkladových panelů Heradesign aplikovaných také zejména z důvodů vnitřní akustiky.
Místo pro novou tenisovou halu bylo v areálu voleno tak, aby se pohledově co nejméně uplatňovala. Po delším hledání byla proto usazena do jižního cípu obklopeného lesy, pod svah, který ji opticky kryje. Také vnější plášť je proveden z přírodního dřeva a předurčuje architekturu, aby splynula s lesním prostředím. To bude ostatně v budoucích letech umocněno další výsadbou založenou spolu s výstavbou tenisové haly. Jen vstupní partie se zázemím je svým charakterem odlišná. Je to zejména proto, že temně šedý kvádr z nepravidelných plechových falcovaných dílců již naznačuje propojení s připravovanou stavbou hlavního klubového objektu.
0 comments
add comment

more buildings from TaK Architects