Rozhledna Velká Deštná

Rozhledna Velká Deštná
Spoluautoři:Václav Kočí, Jan Martinek, Adam Michna, Andrea Chroustová, Vít Gerhard, Veronika Kavková, Zuzana Šarmanová, Petr Kříž
Address: Vrchol Velké Deštné, Deštné v Orlických horách, Czech Republic
Investor:Obec Deštné v Orlických horách
Project:11/2014 – 03/2016
Completion:11/2018 – 10/2019
Price:4 700 000 CZK


Fotografie: David Smejkal, architekti.in
Turistická rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor – Velké Deštné (1115 m.n.m), inspirovaná charakteristickými klimatickými podmínkami. Deštěm a větrem!
Pětiboký půdorys vyhlídkové věže je zformován tvarem vrcholových vrstevnic hory Velké Deštné. Hmota či objem vlastní rozhledny byl formován prostým "vytažením" půdorysu do jednoduché abstraktní hmoty.
Proudy deště hnané větrem byly transformovány do tenkých tyčových prvků konstrukce rozhledny. Různé směry dešťových přívalů se propisují do směrů prvků, které se kříží na jednotlivých stěnách. Určující přírodní živly jsou připomenuty také větrným rukávem na vrcholové plošině a lavičkou ve tvaru kapky, v patě věže.
Plášť rozhledny se dynamicky proměňuje podle úhlu pohledu z exteriéru i interiéru. Tříramenné schodiště stoupá mezi polo-transparentními stěnami až do předposledního podlaží. Odtud na vrcholovou plošinu vede úzké točité schodiště, coby poslední moment napětí před vrcholem. Pak se již návštěvníkům otevře ničím nerušený panoramatický výhled do široké krajiny.
Ocelová nosná konstrukce zajistí dlouhou životnost stavby v náročných klimatických podmínkách. Betonová podnož a vstupní portál rozhledny odkazují na stavby válečného opevnění, připomínající pohnutou část historie Orlických hor.
0 comments
add comment

more buildings from architekti.in