Rodinný dům Jaroslavice

Rodinný dům Jaroslavice
Jak se vypořádat se strmým pozemkem a využít výhod výstavby ze dřeva, ukazuje jedna ze zdařilých referencí týmu Prodesi/Domesi, architektů realizujících dřevostavby. Individuální rodinný dům s výjimečným duchem a atmosférou vytvořili jako moderní dřevostavbu, která reflektuje potřeby stavebníka a reaguje na specifické danosti svažitého pozemku. Dům obklopený zelení a skýtající zároveň skvostné výhledy do okolní krajiny, se stal domovem mladé rodiny se třemi malými dětmi.

Moderní dřevostavba byla postavena na poměrně strmém jižním svahu na pozemku, který sloužil v minulosti jako zahrada. Hmotou domu reagovali autoři stavby na terén a vytvořili terasovitý koncept v třech výškových úrovních, přičemž zachovali vzrostlé stromy. Jižní fasády jsou velkoryse proskleny, vnitřní prostory jsou rozšířeny o terasy, které umožňují panoramatické výhledy do údolí.

Na nejnižším vstupním podlaží je umístěno zádveří a sklad, přesah střechy skýtá kryté stání pro auta. Přímé schodiště, které prochází všemi úrovněmi domu, je přesvětlené přirozeným světlem. Střední podlaží, ze kterého je i přímý výstup na terén, představuje klidovou část domu s dětskými pokoji, ložnicí rodičů a odpovídajícím hygienickým zázemím. Na nejvyšší úrovni domu se nalézá denní část domu - kuchyně spojená s jídelnou a obývacím prostorem. Dispozici nejvyššího podlaží doplňuje pokoj pro hosty, koupelna, komora a zadní terasa se vstupem do domu z nejvyšší úrovně terénu a zahrady.

Vzhledem na strmý terén a terasovitý koncept stavby byla použita sloupková dřevěná konstrukce. Střecha stavby je pultová, s plechovou krytinou. Vytápění je v domě zabezpečeno elektrickým topením v kombinaci s krbovými kamny. Interiér s dubovými podlahami a bílými povrchy stěn ve všech místnostech kromě hygienického a technického zázemí působí vzdušně a prostorně díky subtilnímu zařízení ve světlých odstínech a přirozenému světlu, které proniká domem skrz-naskrz.

Fasáda dřevostavby je obložená vertikálním obkladem z modřínových palubovek. Zevnějšek domu přirozeně stárne, okolní stromy a zeleň vyrůstají. Dům se čím dál víc stává součástí místa a vypadá, jakoby tady stál odjakživa. Je domovem mladé rodiny se třemi malými dětmi, obklopeným zelení.
0 comments
add comment

more buildings from Prodesi