Rodinný dům Březiny

Rodinný dům Březiny
Completion:2015
Area:277 m2
Built Up Area:310 m2
Built Up Space:1515 m3


Vítěz soutěže Pasivní dům roku 2016 v kategorii II. – Velmi úsporné domy
Novostavba rodinného domu stojí na louce nad údolím řeky Svratky mimo zastavěné území obce Březiny, nabízí klid, soukromí a je obklopen nádhernou krajinou CHKO Žďárské vrchy.  Dům je členěn na dvě části – obytné prostory a technický objekt s garáží, dílnou a vinným sklepem. Oba objekty jsou propojeny vstupním krčkem. Nádvoří mezi domy, které je vydlážděno kamennou dlažbou v šedém odstínu, je uzavřeno dřevěnou bránou na motorický pohon s integrovanou vstupní brankou.

Tvarosloví domu vychází z tradičních staveb venkovského charakteru, výrazně obdélníkový půdorys je zastřešen sedlovou střechou o sklonu 45°, okraje střech jsou bez přesahů. Dům využívá umístění na svažitém terénu - technická část je zakousnuta do svahu, což je ideální pro umístění vinného sklepa krytého asi 4 metry zeminy. Společně s přirozeným větráním jsou tak vytvořeny ideální podmínky pro skladování potravin a vína. Obytná část je na jižní straně již cca 2 metry nad okolním terénem. Toto převýšení je využito na visuté terasy a ze tří stran prosklený rizalit jídelny.

Celý dům je navržen v kombinaci bílé a šedé barvy v několika sytostech. Dále byl navržen dřevěný obklad z neupravených palubek, které vlivem povětrnosti časem zešednou do téměř stříbrného odstínu.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
krb
Josef
25.06.18 07:36
jo...
30.07.18 01:41
show all comments

more buildings from Adam Rujbr Architects s.r.o.