Radnice města Lázně Bělohrad

Radnice města Lázně Bělohrad
Spolupráce:Kateřina Gloserová, Dušan Sabol, Alžběta Widholmová
Address: Náměstí K. V. Raise 28, Lázně Bělohrad, Czech Republic
Investor:Město Lázně Bělohrad
Contest:2017
Project:2018-20
Completion:04/2021 - 06/2022
Area:1270 m2
Site Area:3650 m2
Built Up Space:5275 m3
Price:75 000 000 CZK


Krajinářská architektura: symbio studio s.r.o. / Marie Gelová
Dodavatelská firma: SYNER s.r.o.
Kašna: Monika Immrová
Nová radnice je deklarací otevřenosti v přístupu samosprávy k občanům, městu a hospodaření.
Inspirováni původním stavem navrhujeme novou budovu v čele podlouhlého náměstí K. V. Raise. Radnice má tři podlaží. Přízemí je vizuálně velmi otevřené a obsahuje víceúčelový sál, zasedací místnost a podatelnu s infocentrem. V dalších dvou patrech jsou kancelářské prostory radnice a vedení města, které jsou propojeny atriem prosvětleným lucernou.
Zvolené schéma je přehledné, neodděluje jednotlivá pracoviště od sebe a podporuje dojem společné práce. Zároveň nabízí patřičné prostory pro občany, kteří čekají a připravují se na jednání v prostoru atria. Prostory přízemí je možné podle potřeb různých akcí variabilně propojovat, včetně možnosti otevřít sál ven do plácku u potoka, anebo přízemí používat nezávisle na provozu úřadu nad ním. A když zasedá zastupitelstvo ve velkém sále, tak je vidět z celého náměstí! 

stetiku radnice tvoří tenká hranice mezi občansky srozumitelnou vstřícností a důstojným reprezentováním síly města. Cihelná fasáda je mírně prolamovaná a její výraz se mění s pohybem slunce. V interiéru jsou použity trvanlivé materiály příjemné na dotyk, jako mosaz a modřínové dřevo, společně s teracovými podlahami a pohledovým betonem. Vzor teracové podlahy v přízemí svým vzorem parafrázuje kresbu na chodnících na náměstí, a tak pocitově rozšiřuje veřejný prostor dovnitř radnice. Materiály, které umí důstojně stárnout, zajistí, že radnice bude městu sloužit po dlouhou dobu.

Konstrukční a technické řešení
Navrhovaný objekt je koncepčně řešen jako stěnovo-sloupový konstrukční systém s tuhými stropními deskami. Sloupy a stropní desky jsou železobetonové, nosné stěny a příčky jsou z keramických tvárnic. Jedná se o celkem třípodlažní objekt bez podsklepení. Střecha je řešena jako plochá.
Sokl objektu je opatřen stěrkovou hladkou omítkou ve vzhledu betonu. Fasáda 2. NP a 3. NP je obložena řezanými cihelnými pásky natřenými na bílo. Spárořez pásků je navržen v souladu s lomy fasády a okenními otvory. Uvnitř budovy pracujeme s pohledovými betony a hladkými bílými omítkami. Podlahy jsou ve sdílených prostorech z teraca s podlahovým vytápěním, v kancelářích je navrženo marmoleum.
Budova je opatřena venkovním stíněním otvorů – v přízemí jsou markýzy a ve vyšších podlažích rolety. Okna jsou otevíratelná.
Součástí novostavby radnice je rekonstrukce náměstí K. V. Raise s kašnou od Moniky Immrové.
re:architekti
0 comments
add comment

more buildings from re: architekti