Pobytové schody a podium v Bystřici nad Pernštejnem

Pobytové schody a podium v Bystřici nad Pernštejnem
Spolupráce:Zdeňka Linhartová, Lukáš Vít
Address: Masarykovo náměstí 9, Bystřice nad Pernštejnem, Czech Republic
Investor:Město Bystřice nad Pernštejnem
Project:2019
Completion:2020


Postmoderní stavba knihovny a hasičské zbrojnice s lávkou a komínem/věží pro sušení požárních hadic představuje dominantu spodní částí Bystřického náměstí. Dle původního záměru z počátku 90. let minulého století měl být objekt doplněn ještě o druhé křídlo – budovu radnice směrem do náměstí. K dostavbě záměru však nebylo již nikdy přistoupeno.
Při nedávné rekonstrukci náměstí bylo před knihovnou postaveno hlediště – amfiteátr a k budově osazeno provizorní montované pódium. Jeho využití a umístění v tomto prostoru se v průběhu let osvědčilo i když dočasná konstrukce postupně morálně a technicky zestárla. Zadáním investora byl požadavek na návrh a vyřešení nového podia a nalezení vhodných podmínek a způsobu jeho těsnějšího a širšího zapojení do kontextu náměstí a veřejného života.
Přístavba pobytových schodů a pódia v návaznosti na stávající amfiteátr nově definuje a dodává společenský význam prostoru před městskou knihovnou. V závěru rušného náměstí, na pozadí budovy městské knihovny, je nové, klidné místo. Bude se tu posedávat, potkávat se, povídat si nebo třeba odpočívat s knížkou v ruce. Každé město má své oslavy, výročí, pořádá sezónní venkovní akce, koncerty, letní kina a divadelní představení, která zde najdou své diváky.
A bude tady rušno i před volbami. Zodpovědní představitelé města odsud ubezpečí měšťany o svých bohulibých vizích.
0 comments
add comment

more buildings from GRIMM Architekti