Rezidence Gočárova

Rezidence Gočárova
Spolupráce:Alexandra Krejčí, Jan Špaček
Address: Gočárova třída 1297/15, Hradec Králové, Czech Republic
Investor:100 Towers Holding a.s.
Project:2019-20
Completion:2020-23


Generální dodavatel: CAPEXUS s.r.o.
Murál: malujeme jinak
Bydlení pro studenty v centru Hradce Králové

Dům se nachází na křižovatce vnitřního městského okruhu a významné městské třídy ulice Gočárova. Budova určená pro studentské ubytování nově zakončuje uliční frontu. Hmotové řešení a členění fasády vychází z kontextu okolí a navazuje na tradiční formy slavného meziválečného a raně poválečného období. Měřítko stavby a základní proporce fasády se nebrání historizující tendenci, vlastní členění okenních dílců a detail provedení jsou však již soudobé a jednoznačně reprezentuje dobu svého vzniku.

Vnější barevné řešení domu se odehrává ve škále odstínů bílé. Omítka je zrnitá ručně horizontálně česaná. Formáty menších oken jsou doplněna plastickými vlysy, které jemnými stíny dotváří rytmus fasády. Jižní fasáda orientovaná do zahrad přilehlé zástavby městských vil je doplněna posuvnými žaluziemi. Rámy a křídla oken jsou hliníková v tónu světlé fasády. Barevným akcentem je růžové schodiště, které se prosklením v parteru a okny v jednotlivých podlažích propisuje do jinak "monotónní" fasády.

Srdce domu tvoří atrium procházející budovou na výšku 5 obytných pater a prosvětlené střešním světlíkem. Ústředním motivem atria je murál s tématem ulice, abstrahované a volně inspirované Gočárovou třídou a kubismem. V posledním patře je společná střešní terasa s výhledem na město.

Stropy v budově jsou z pohledového betonu. V jejich povrchu jsou ponechány veškeré stopy zachycující proces stavby. Najdeme zde otisk bednění, barevné stopy rzi, otisky drátů, hřebů, výztuže, napadaného listí ale i tužkou psané poznámky dělníků.

Interiéry jsou jednoduché a účelné. Kuchyňské linky jsou řešeny z nerezu, bez skříněk pouze s regály. Základní barevné řešení pokojů v kombinaci pohledového betonu, bílé a černé je akcentováno barevnými doplňky v červené, žluté nebo modré barvě.
0 comments
add comment

more buildings from GRIMM Architekti