Pivovar Spojovna

Pivovar Spojovna
Architect: mar.s architects
Address: U Kunratického lesa 1801, Kunratice, Prague, Czech Republic
Investor:Pivovar Spojovna a.s.
Project:2014
Completion:2018
Area:775 m2
Built Up Area:1100 m2


Pivovar SPOJOVNA se nachází na pomezí tří pražských čtvrtí – Chodova, Kunratic a Šeberova.

Toto místo je také specifické svou skladbou obyvatel.
Střetávají se zde rozdílné světy: studentský, v podobě vysokoškolských kolejí, business v nedalekém office parku a běžný život obyvatel sídliště.

Tyto světy se protínají právě v novém pivovaru. Obědy patří kravaťákům a večery študákům a fešákům.
Odtud pochází název pivovaru – SPOJOVNA.
Součástí areálu je budova s pivovarem, zázemím a restaurací, velká zahrada s venkovním výčepem a různými sportovními a kulturními aktivitami.

Hlavním artiklem pivovaru jsou svrchně kvašená piva, SPOJOVNA tak doplňuje portfolio skupiny pivovarů HOSTIVAR, HOSTIVAR II a TRAUTENBERK v Krkonoších.

Samotný objekt reaguje na specifika daného místa (tím byl definován jeho tvar) a také na první pivovar ze skupiny – Hostivar.
Mezi oběma stavbami je vytvořena paralela, založená především na použití podobných principů, ale v různém provedení.
Fasáda je tvořena 3D rastrem smrkových latí, mořených černou barvou. Okna jsou dřevěná, smrková. Pevná schránka je otevřena pouze v důležitých místech – ve varně pivovaru a v restauraci, která je na jihu velkou prosklenou plochou propojena přes zastřešenou terasu se zahradou.

V interiéru je použita kombinace několika materiálů: smrková prkna na podlaze, stropě a jedné ze stěn, na šedo natřené cihly otočené dutinkami do interiéru a na exponovaných místech byla použita betonová stěrka. Signifikantním prvkem celého interiéru jsou černě natřené ocelové tyče, které jsou použity pro nohy lavic a stolů, dále jako nosné prvky pro uchycení osvětlení pod stropem a v neposlední řadě jako kostra dělících konstrukcí, kolem které můžeme jen tušit skutečné tvary.
Příkladem budiž konstrukce kamen a stěny salonku, který pojme 16 lidí a najdeme zde i stůl akcionářů.

Dalším Výrazným prvkem interiéru je betonový výčep s průhledem do kuchyně a shluky skleněných koulí, které vizuálně určují důležitá místa v restauraci.

Grafický design, logo a slogany navrhlo grafické studio dynamo design.
0 comments
add comment

more buildings from mar.s architects