Novostavba RD v Benešově u Prahy

Novostavba RD v Benešově u Prahy
Autor projektu zahrady:Magdaléna Myšková Kaščaková
Address: Na Spořilově, Benešov, Czech Republic
Project:2013-2014
Completion:2014-2016
Area:227 m2
Built Up Area:273 m2


foto: Tomáš Rasl
Investor získal svažitý jihozápadní pozemek v zástavbě typické pro Benešov – kompaktní řadová zástavba původních domků, mísící se s rozvolněnou zástavbou rodinných domů bez uliční čáry a modernistickou zástavbou solitérních bytových domů v sousedství garáží, přecházejících do produkční zóny. Lokalita je ale klidná, kousek od centra, poblíž výjezdu na Prahu a s pěknými průhledy z horních částí pozemku na historickou část Benešova-Karlov. Neuspořádanost zástavby paradoxně nabízí svobodnější volbu při hledání konceptu nového domu.
Zadáním byla novostavba rodinného domu, pokud možno jednopodlažního, se stavebním programem v obvyklém rozsahu a samostatným bazénem. Návrh využívá svažitosti pozemku. Dům je hmotově rozčleněný na garáž se zázemím, klidovou část s ložnicemi a obytnou část s prostornou terasou. Úrovně jejich podlah výškově kopírují terén a celý dům propojuje páteřní komunikace s pohledovou betonovou stěnou podél východní strany pozemku s převýšeným prostorem a bazilikálním osvětlením. Podél horní hrany pozemku je navržen zahradní objekt s terasou a venkovním bazénem. Z terasy je díky převýšení průhled přes extenzivní střechu novostavby na protější zelený svah Karlova. Přestože přízemní dům využívá oproti patrovému výraznější část pozemku, prostorové a výškové řešení hmotu člení a současně dělí zahradu na odlišné zóny v závislosti na funkci dané části domu.
Konstrukčně je dům navržen z prolévaných izolačních tvárnic Durisol s monolitickými stropy v kombinaci s pohledovou betonovou stěnou v interiéru, která probíhá napříč celým domem. Beton je bedněný svislými prkny š. 20cm. Ze stejného betonu je bazén a „sokl“ zahradního domu. Okna jsou hliníková eloxovaná, podlaha dubová louhovaná, omítka vnitřní štuková, venkovní proškrabávaná, dlažba ve vstupu a na terase je z porfyru.
Nedílnou součástí domu je zahrada, která domu postupně dodá rovnováhu, intimitu a měřítko.
Holiš + Šochová architekti
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Domovní čísla
Lukáš
26.07.16 02:07
show all comments

more buildings from Holiš + Šochová architekti