Komunitní centrum Opatovice

1. etapa

Komunitní centrum Opatovice
Spolupráce:Antonín Hampl
Address: Opatovice I č. p. 28, Opatovice I, Czech Republic
Investor:obec Opatovice I
Project:2016-17
Completion:2021
Area:196 m2
Built Up Area:268 m2
Site Area:3933 m2
Price:6 600 000 CZK


Ze staré chalupy nad rybníkem vznikl prostor pro pořádání společenských akcí malé obce Opatovice I.
V malé středočeské obci Opatovice I bydlí jen něco kolem sta místních obyvatel. Aby tato komunita měla místo pro setkávání a pořádání kulturních a společenských akcí pro děti i dospělé, zakoupila obec starou chalupu nad Mlýnským rybníkem.

S přáním přestavět dům na komunitní centrum se na naši kancelář obrátil pan starosta v roce 2016. Využili jsme prázdného domu před rekonstrukcí a letní počasí ke krátkodobému přestěhování kanceláře do Opatovic. A tak přímo v obci vznikla studie na rekonstrukci a využití obecních stavení, kterou jsme rovnou v hospodě odprezentovali a prodiskutovali s obyvateli.

Z domu vzniklo komunitní centrum s klubovnou a tanečním sálem, který místním chyběl. 
Přestavba zachovává nejhodnotnější části chalupy – světnice a zaklenuté místnosti v prostřední části domu. Této části jsme navrátili historické velikosti otvorů a špaletová okna. Původní dveře byly repasovány. Světnice s prkennou podlahou a kamny může být malou klubovnou pro dětské kroužky i počítačovou učebnou pro seniory. Kuchyně opět slouží svému účelu – s moderním vybavením i s původním kachlovým sporákem na nožičkách. Nové podlahy ze slinutých dlaždic doplňují ty staré. Interiér zabydluje zrepasovaný nábytek po původních majitelích.
Dožilá stáj a stodola ustoupila novostabě sálu, otevřeného do krovu. Víceúčelovou místnost lze osadit mobilním barem s pípou, podiem nebo projektorem s ozvučením. Taneční parket je z dřevěné průmyslové mozaiky, obložení z lazurovaných překližek. Společenský prostor propojují velká okna na vstupní dvůr vpředu i na sad nad chalupou. Okna chrání posuvné dřevěné okenice odpovídající velikosti někdejších stodolových vrat. Nová a stará část domu pokorně srůstají do jednoho celku, stejně jako u původních stavení. 

Chalupu na pěkném velkém pozemku doplňuje ještě zděná kolna, která po menších úpravách slouží jako hospodářský objekt a dílna pro potřeby obce.

Na místě zbořenékamenné stodůlky se výhledově počítá s výstavbou chaty se dvěma malými obecními byty. Ty budou sloužit jako obecní nebo jako prázdninové bydlení.

Zpevněné prostory kolem budovy jsou vydlážděny kamennou dlažbou a osety štěrkovým trávníkem. Vzrostlé stromy doplňují trvalkové záhony. Na sad se opět vrátí ovocné stromy.
Rusina Frei architekti
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
super
Bohdan
16.07.21 01:38
hezké
Tomáš Hájek
23.07.21 01:54
show all comments

more buildings from Rusina Frei architekti