Interiér bytu s motorkou v Praze - Vokovicích

Interiér bytu s motorkou v Praze - Vokovicích
Když zaparkujete silnou motorku v obýváku, může vás to inspirovat nejen při dobře rozjeté party, ale i při návrhu celého interiéru. Jak si s tímto úkolem poradili v ateliéru archicraft v pražských Vokovicích?

Historický komplex budov ve Vokovicích dlouho chátral a dnes je tu luxusní bydlení: moderní novostavby, ale i původní zástavba. V jednom z nových bytových domů dostali architekti z ateliéru archicraft šanci vytvořit něco výjimečného. Na začátku byla shell and core plocha 180 metrů čtverečních. "Zamilovali jsme se do prázdného betonového interiéru bytu. V tu chvíli neměl ještě žádné příčky a my se rozhodli si s ním pohrát do nejmenších detailů. Kvalitní bydlení, ale i zábava se staly ústředním tématem našeho návrhu," popisuje architekt Tomáš Cieśla.

Zadání pro architekty bylo navrhnout a realizovat interiér, kde se bude pohodlně bydlet. A zároveň interiér, který vás bude bavit, když půjdete na party a který vás naprosto dostane, když budete ráno odcházet. Důležitým prvkem obytného interiéru je motorka CX500, přesněji její přestavba. Ta architekty inspirovala svými drobnými detaily. "Vzali jsme technicistní estetiku stroje a tu promítli do návrhu. Nechali jsme starou motorku z osmdesátých let přestavět v dílně Trueborne Works na stylový exponát. Concept B připravovala malá rodinná dílna bratranců Michala Martince a Víta Jakeše. Ti si se starými stroji hrají do nejmenšího detailu, takže i ten nejvíce skrytý držák musí vypadat elegantně a být co nejjednodušší. Naneštěstí nejjednodušší nikdy není snadné," popisuje architekt Tomáš Cieśla. Byt architekti rozčlenili podle funkce na několik částí: tou hlavní je zábavní část s audiosystémem, kamenný pult s krbem a prostor s obrovskou vinotékou.

Vysněná vinotéka
"Vinotéka musela být impozantní – je to mimo jiné i party byt a musí ohromit," vysvětluje architektka Lenka Bartoňová. Architekti se rozhodli, že do bytu nejlépe zapadne sklo: 12 milimetrů je docela slušná tloušťka na to, aby tvořilo i nosnou konstrukci. Technické zázemí vinotéky (chlazení, osvětlení, trafa) schovali do stropu a zakryli černým plechem. Samotný stojan na vína je také ze skla, tentokrát s tloušťkou 16 mm. A největší výzva? Otvory na vína. "Na začátku jsme v hlavě měli jen čiré sklo a profrézované kruhové otvory. Dilema nastalo v momentě, kdy jsme řešili, jak pracovat s křehkostí skla, speciálně při nárazu na hranu otvoru při vkládání láhve. A že tam těch láhví bude," doplňuje Lenka. Jednou možností bylo nahradit sklo plexisklem. Tu ale architekti rychle zavrhli: plexisklo by bylo brzy poškrábané a postupem času by zešedlo. A také se nehodilo do celkového konceptu bytu. Architekti tedy využili moderní technologie a každý otvor má na 3D tiskárně vytištěné "těsnění", které chrání hranu proti nárazu. Party může začít a potrvá dlouho, protože kapacita vinotéky je 100 lahví a tenhle "skleněný pokojíček" má rozměry 1750 x 2680 x 2700 mm. Aby se do interiéru dostal, stěhoval se do bytu jeřábem.

Odlehčený kamenný pult
Další výrazný prvek bytu je kamenný pult v kuchyni. Musí zaujmout a musí být z přírodního kamene... tak o něm architekti uvažovali hned od začátku. Prostě pořádný solitér v prostoru. Jak ale skloubit váhu přírodního kamene, když statik povolil zatížit strop pouhou půl tunou? Na celokamenný pult to není mnoho. "Pult byl proto vymyšlený jako svařená ocelová jeklová konstrukce obalená kamennými deskami. S prvním odlehčením váhy nám pomohl přímo pan Foit z Kamenictví Foit. V části konzoly jsme podle jeho nápadu použili desky GRAMA BLEND, které se skládají ze 4 mm vrstvy kamene a 4 mm hliníkové sendvičové desky. Ostatní části pultu jsme obložili 20 mm silnými kamennými deskami, které jsou všechny v krajích seříznuté "na pokos" (nikoli pod úhlem 90°). Detail nároží je tak dokonalý a výsledek o to více působí, jako by byl vytesaný z kamenného bloku," popisuje architektka Lenka Bartoňová.

I tak ale bylo nutné výrazně odlehčit samotnou ocelovou konstrukci. Co nejnižší váha, a přitom se celá konstrukce nesmí ani o milimetr pohnout. Prostě žádný průhyb kamenné desky. Kámen je sice dobrý v přenesení tlaku, ale ohyb kámen jako takový nesnese. Na řadu tedy přišel statik Jan Fojtl, se kterým architekti ladili koncept tak, aby nikde nebylo ani kilo navíc. Původní záměr vycházel někde kolem 700 kg celkové váhy a výsledek je neuvěřitelných 475 kg. Ocelová konstrukce je precizní prací firmy Interwand, která musela nosnou část vytvořit s přesností, která umožní dokonalé spasování kamene. Použitý kámen je žula Bianco Antico s povrchem satinato.

Cafe Racer středem pozornosti
Obdivuhodný stroj na dvou kolech bezpečně rozproudí diskusi, prostě hned máte téma k hovoru. Detaily použité na motorce se propisují dále do interiéru, např. povrch madel řídítek a stupaček motocyklu byl inspirací pro vypínače a pro baterie v koupelnách. V obývacím pokoji architekti do otevřeného prostoru doplnili prostornou modulární pohovku, na které se pohodlně rozvalíte. Naproti je krb a dostatek vína. Vedle ložnice je pak atypická masážní vana. Pro další rozdělení prostoru využili vestavěné skříně. Chtěli, aby interiér působil industriálním, tak trochu nedokončeným dojmem. "Tak, jak to máme rádi: surové materiály, kovový plech na podlaze ošetřený pouze bezbarvým práškovým lakem," říká Tomáš Cieśla.

Povrchy & barevnost
Použití venkovních cihel v interiéru, opět nalakovaných transparentním lakem, podpořilo "drsný" pocit ze stěn. Všechny povrchy mají teplé zemité barvy a udržují tak v bytě příjemnou a klidnou atmosféru. Přírodní a "surový" design bytu podtrhuje mohutná hmota kuchyňského pultu ze žuly. Architekti pracovali s obnaženými betonovými stěnami, které kombinovali s luxusními prvky. "Chtěli jsme navodit atmosféru, která v něčem lehce připomíná noční klub," vysvětluje na závěr Tomáš Cieśla. Tento byt od archicraftu rozhodně není pro každého. Nadchne především milovníky industriální atmosféry a večírků.
0 comments
add comment

more buildings from archicraft