Dvoupodlažní podkrovní byt v Litoměřicích

Dvoupodlažní podkrovní byt v Litoměřicích
Generální dodavatel:VLČEK a spol., s.r.o.; Ing. Josef Jedlička
Address: ul. Lidická, Litoměřice, Czech Republic
Project:2003-04; 2009
Completion:2009-10
Area:215 m2


V roce 2003 jsme se jeli poprvé podívat na dvoupodlažní půdní prostory památkově chráněného domu v centru Litoměřic. Krásný prostor s masivní soustavou krovu z 18. století, prozatím netušený obzor pozoruhodné střešní krajiny okolo nás a navíc světlík při štítě nabízející prosvětlení a pobytový prostor ve střechách okolních domů.
V průběhu sedmi let se v závislosti na osobních a finančních možnostech investora program změnil z bytu na kancelářské prostory, aby se po čtyřleté pauze vrátil k původnímu záměru: velkorysý městský podkrovní byt pro pár mladých lidí.
Dispoziční řešení bytu bylo navrhováno tak, aby nebránilo proměnlivým potřebám mladé rodiny. Spodní obytné patro s ložnicí, pracovnou a sociálním zázemím prostorově propojuje otevřený strop nad obytnou částí s horním universálním patrem pro odpočinkové aktivity. Do patra byla vložena atypická sauna s venkovní sprchou ve světlíku s výhledem přes okolní střechy na městskou věž. Pracovna vedle ložnice se může změnit na dětský nebo hostinský pokoj, stejně jako horní patro se může změnit na hernu se dvěma pokoji.
Celý prostor interiéru provází obnažená dřevěná konstrukce krovu a motiv vertikálních treláží umožňujících poloprůhledné členění mezi obývacím pokojem, kuchyní a patrem. Ten odeznívá také treláží na terase ve světlíku při kuchyni, která se v krátkém čase rozplyne do zelené stěny z přísavníku a nabídne svému majiteli venkovní posezení a nečekaný "zelený" výhled z interiéru podkroví. Prkenná podlaha z dubu, bílé stěny, vše. Ostatní už je na majiteli. Nebývalá intuice, vnímavost a inspirativní postoj investora umožnily zvýraznit prostorový koncept interiéru prvky autorského vestavěného nábytku s dominantní nárožní sedačkou.
Příjemný pocit z pohodové spolupráce umocnilo kouzlo Litoměřic, které už svým okolím při příjezdech na kontrolní dny dávalo zapomenout obvyklým starostem spojeným se stavbou.
6 comments
add comment
Subject
Author
Date
Hezké
Helča
04.05.10 04:31
Nátěr
hynekholis
05.05.10 08:32
Tohle je bydlení
Roman
06.05.10 08:52
DOST DOBRY !!!
Tatana&David
07.05.10 11:19
Treláž
Jindřich Cibulka
08.05.10 04:51
show all comments

more buildings from Holiš + Šochová architekti