Rodinný dům u Olomouce

Rodinný dům u Olomouce
Moderní dvoupodlažní dřevostavbu situovali architekti v přední třetině podlouhlé rovinaté parcely. U vstupu/vjezdu na pozemek je umístěné kryté parkovací stání se skladem na nářadí. Obdélníkový půdorys domu reaguje na tvar pozemku, podélná osa domu je orientovaná ve směru západ-východ, do domu se vstupuje ze západní strany. Dům s důmyslně uspořádanou dispozicí, vyváženými proporcemi a přívětivým zevnějškem i vnitřkem, je domovem mladé tříčlenné rodiny a psího mazlíčka.

Dispozičním řešení staví na racionálním uspořádání prostor s ohledem na funkci a orientaci k světovým stranám. Hygienické zázemí, šatník a schodiště umístili autoři podél severní strany domu, směrem na jih rozšířili obytný prostor v přízemí o komfortní pobytovou terasu s pergolou. Denní zónu v přízemí tvoří propojené prostory kuchyně, jídelny a odpočinkové části s velkou knihovnou. Ložnice rodičů v přízemí má orientaci na východ, v podkroví (2. NP) jsou umístěné dva pokoje (t. č. dětská ložnice a herna), pracovna a koupelna s WC.

Tvarosloví domu je inspirováno tradičními chalupami. Stavba se snoubí s okolním prostředím, svou kultivovaností představuje pro ráz obce vysokou přidanou hodnotu. Základním archetypálním tvarem hmoty se strmější sedlovou střechou prostupuje hranol, kterým je na jihu rozšířená společenská část domu v přízemí a v podkroví vytvořený vikýř, a na opačné, severní straně mělčí vikýř pro prostor schodiště a koupelny. Materiálové řešení základních hmot a ploch v exteriéru stavby – přírodní dřevěný obklad, bílá omítka, tmavě antracitová barva střechy (betonové tašky Bramac Tegalit) a světle šedé okenní rámy – propůjčily stavbě civilní charakter, aniž by jí ubraly na moderním architektonickém pojetí.

Vlídnou atmosféru interiéru vytváří zásadním způsobem konstrukční materiál stavby – pohledové masivní dřevěné panely (Novatop). Světlý dřevěný vzhled stěn doplňují rovněž převážně světlé barevné odstíny (bílá, bledě šedá, přírodní odstíny dřeva) ostatních prvků v interiéru. Vnitřek domu, který působí útulně a prostorně, je současně ve vizuální harmonii s exteriérem stavby. Snad na tom nic nezmění ani nové kusy zařízení, které si majitelé plánují postupně pořídit. Zahradu tvoří mladí investoři postupně, za domem vysadili ovocný sad a zakládají zeleninové záhony, v souladu se svým ekologickým smýšlením a odpovídajícím stylem života na stavbu bazénu nepomýšlí.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
V tomhle domě bydlí lidé
Jan Kocarek
15.08.19 08:46
show all comments

more buildings from Prodesi