10 comments
Schodiště
starý architekt
| 13.11.22 08:59
Schodiště, které nemá alespoň jedno madlo, mi připadá "zvláštní" ! A to nezmiňuji ČSN.
Ani jedno madlo ?
Dr.Lusciniol
| 16.11.22 05:19
Ona ta ocelova sit bude asi i ucinnejsi, ne madlo. Co na to CSN nevim (uz pres 50 let jsem ji necetl).
(uz pres 50 let jsem ji necetl)...
starý architekt
| 19.11.22 01:11
...to je škoda, někdy tam bývají zajímavé a potřebné věci. A já postrádal madlo, ne zábradlí.
Jake zabradli ?
Dr.Lusciniol
| 20.11.22 07:18
Mame v baraku (kde jsem zatim jiz prezil temer 50 let) celkem 4 schodiste (jedno z nich temer zebrikove !) a madlo nikde zadne. A dnes pravidelne nas barak nam preteka vnoucaty a ani tem madla (nebo zabradli) nechybi.
Schodiště
starý architekt
| 21.11.22 02:28
Co máte v baráku je irelevantní. Abyste rozuměl... Schodiště má mít zábradlí s madlem. Zde zábradlí nahrazuje ocelová síť, ale chybí madlo!
Zabradli a madlo !
Dr.Lusciniol
| 22.11.22 12:27
Co mam v dome je dulezite. Alespon pro mne. 3 z uvedenych schodist se nachazeji vzdy mezi 2 stenami, kde zabradli by bylo naprosto nesmyslne. To 4., jak jsem se jiz zminil, je v podstate zebrikove. Upevnil by jste k zebriku zabradli a madlo ?
zábradlí, madlo apod.
...
| 22.11.22 05:13
Také nemám rád ty anekdotické důkazy proti normám ve stylu: „Doma nemáme zádveří, dvoje dveře mezi záchodem a obývákem ani madlo na schodišti – a nikomu to nechybí...“. Věci popsané v normě mají smysl a pamatují i na situace, na které mnozí investoři a bohužel i architekti zapomínají. Zrovna u rodinných domů, kde nebývá výtah a schodiště je poměrně strmé, to madlo smysl má (i mezi stěnami), najmě pro hůře pohyblivé osoby. Vedle bezpečnosti jde v normách také o užitnost, proto řeší třeba rozměry a dispoziční vazby. I zde na Archiwebu lze najít řadu poměrně velkých, „designových“ baráků, jejichž standard z pohledu soukromí a hygieny je na úrovni karavanu...
Ze tady padlo, to madlo.
Dr.Lusciniol
| 23.11.22 08:59
Nikde zde nepadlo, ze normy jsou zbytecne. Ale nejsou Alfou a Omegou vseho !. Jsou zde take zivotni zkusenosti. Ono s 2 % lidi v zemedelstvi, navic rikajicich si "farmari" je beznadejne hovorit o selskem rozumu. Snad obycejny (common) rozum, ale ten tak obvykly zase neni, jak nakonec i tato rozprava zcela jasne dosvedcuje.
Tak radeji zpet,, k veci: Dum s knihovnou neni dum ve kterem bych chtel bydlet. Ale jini ocividne ano. Tak at si bydli,, i treba bez toho madla.
A zpet, k architekture. Architekti asi nechteli v prostoru uhlopricku. FLW ji take pry nemel rad. Proto schovaval schody ve svych domech za plne zdivo.
Madlo je kamarád
robert
| 23.11.22 09:10
Mladík, co béží zdola i stařík kulhající shora se ho chytí rád.
madla
ježek
| 24.11.22 03:38
Česká posedlost madly a zábradlími je fakt bizarní. Když něco z toho v jakémkoli publikovaném projektu chybí, není, aby se ihned nevynořil někdo a nezačal nad tím láteřit. Podle této zábradlové mentality pak také vypadají veřejné prostory našich měst, neřkuli vlaková nástupiště a podobná místa. Já v tom nevidím problém. Když dokáží obyvatelé pohodlně bydlet bez madla, zřejmě jim v denním provozu nechybí, a nemusí je pak trápit, co si o tom myslí norma. Norma má sloužit životu, ne obráceně.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from +arch