Dům pod Ještědem

Dům pod Ještědem
Completion:2013-17
Area:138 m2
Built Up Area:136 m2
Site Area:1165 m2


Klimatické podmínky horského prostředí jasně definovaly požadavky uživatele. Jednoduše, prostě a pragmaticky je řešen malý levný dům na úpatí Ještědu. Archetypální forma se stává přirozenou součástí okrajové rezidenční části Liberce.
Minimální rozměry stavby, kdy užitná plocha domu bez garáže je cca 110 m² vyžaduje návrh až strojařský přístup. Všechny prostory od technické místnosti až po obývací pokoj jsou řešeny na milimetr, včetně rozmístění nábytku a umístění věcí v  něm. Jen tak je možné docílit toho, že i přes malé rozměry při návštěvě nabydete dojmu prostorného a komfortního bydlení, protože v domě není žádné promarněné místo. Vše je účelné a prostorově úsporné a přitom útulné, jako vlčí doupě.
Majitelé preferovali přírodní materiály. Modřínové obložení fasády je ponecháno vlivu počasí tak, aby časem získalo stříbrnou patinu. Na střeše je použit předzvětralý titanzinek. V  interiéru dominuje pohledový betonový strop v kontrastu s dřevěnou podlahou. Vestavěný nábytek je pak v neutrální bílé barvě.
Jedná se o  dům, kde majitelé chtějí být skutečně pány a nikoli otroky svého domu; kdy rodinný dům chápou jako účelný prostředek na bydlení a nikoli výstavní dědictví pro další generace.
read more
0 comments
add comment

more buildings from Stempel & Tesař architekti