Bydlení ve skříni

Bydlení ve skříni
Spoluautorka:Barbora Ochotná
Project:2019-20
Completion:2022
Area:36 m2


Generální dodavatel interiéru: Acer Woodway s.r.o.
Stavební úpravy: Rekonstrukce 21 Brno s.r.o.
Zadání
Zadáním projektu bylo vytvořit interiér na míru do minimálního bytu tak, aby se zde komfortně zabydlela čtyřčlenná rodina. Byt svým vlastníkům nemá sloužit jako bydlení trvalé, nýbrž víkendové.

Úvodní situace
Byt vznikl rozdělením původně větší jednotky, teď má necelých 37 m². Na této rozloze developer navrhl dispozici 2+kk, což by znamenalo, že by se byt prakticky nedal zařídit a že by obyvatelům bylo souzeno pohybovat se v úzkých koridorech mezi nábytkem.
Investoři nás oslovili ještě v procesu výstavby a díky tomu jsme měli možnost do dispozice zasáhnout. Smazali jsme všechny nepotřebné příčky a vytvořili garsonku. Oddělená zůstala jen koupelna.

Protažení
Do centra nové dispozice jsme umístili prostor. Obdélníkový prostor, se stolem a židlemi uprostřed. Posuneme-li však stůl a židle stohujeme na sebe, vzniká nám prostor dostatečně velký, aby se jeden mohl protáhnout. Tím jsme se vyvarovali pocitu stísněnosti. Možnost protažení těla jako měrná jednotka stísněnosti.
Vnímaní vizuálně ještě rozšiřuje zrcadlo za kuchyní.

Skrývání
Z prostoru bylo třeba vyčlenit místo pro usínání. Inspirujeme se ve středověkých skříňových postelích. Postel rodičů je vsunutá mezi dva regály, což ji zajišťuje soukromí a zároveň umožňuje využít maximum prostoru pro skladování. Pakliže si chce spáč rozšířit obzor, nebo osvobodit své dlouhé končetiny, vyklopí si dvířka u nohou.
Spaní dětí je situováno do patrového boxu. Spodní postel v nice přes den slouží jako gauč. Vrchní postel je skryta za dvířky. Box je obložený dubovými latěmi, které postupně přecházejí i na stěnu oddělující koupelnu, která se díky tomu jeví také jako součást vestavěného nábytku. Díky dveřím, které dosahují až ke stropu na svou přítomnost neupozorňuje.

Celek
Celý byt je pojednaný v jednotném materiálu – dubovém masivu a dýze. Různá moření pak naznačuje jednotlivé zóny – světlá kuchyně jako metafora rána, transparentní lak ke dni a tmavé moření k noci.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
...
Bohdan
10.08.22 10:31
Bomba!
12.08.22 08:18
show all comments

more buildings from ORA