kruh jaro 2023 - Joseph Schwartz / CH

Umění struktur

Pořadatel
Kruh, z.s.

Místo konání
CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2

Začátek
čt 05.10.2023 19:30

Odkaz
https://kruh.info ...
Přednášky

Praha

Nové Město

Joseph SchwartzVložil
Tisková zpráva
V rámci nového cyklu přednášek o architektuře s názvem Konstrukce!, pořádaného spolkem Kruh, přijede do Prahy významný švýcarský statik a profesor strukturálního navrhování Joseph Schwartz. Přednáška s názvem Umění struktur se uskuteční ve čtvrtek 5. října od 19h30 v Centru architektury a městského plánování – CAMP Praha.

První říjnová přednáška o architektuře z nového cyklu představí švýcarského statika a emeritního profesora strukturálního navrhování Josepha Schwartze, který působil od roku 2008 na univerzitě ETH Curych až do letošního roku. Joseph Schwartz připomene počátky spolupráce s renomovaným architektem Christianem Kerezem a podrobněji se zaměří na stavby vzniklé během několika posledních let.

„Joseph Schwartz vystoupil poprvé v Kruhu v roce 2014 a jeho přednáška měla velký ohlas. Ukázal, jak je důležitá spolupráce architekta a statika již v počátcích stavby a jak tento postup vede k výjimečným architektonickým počinům, což je např. vidět na stavbě školy v Leutschenbachu u Zurichu.” říká k první podzimní přednášce o architektuře spolku KRUH jeho zakladatelka a kurátorka Marcela Steinbachová.

V přednášce s názvem Umění struktur bude spoluautor výrazných staveb na území Švýcarska tematizovat navrhování konstrukcí a reflexi aktuálních tendencí ve švýcarské architektuře. Joseph Schwartz poukáže na konkrétní příklady – jak vznikají stavby, u nichž nerozeznáme, zda byla první architektova myšlenka nebo konstrukční návrh. Publikum se dozví o aktuálním vývoji a pokroku vědy v navrhování konstrukcí. Po krátkém přehledu známých staveb se bude podrobněji věnovat nejnovějším projektům, například – bahrajnskému pavilonu v Dubaji a čínskému mostu v Nanjingu, které navrhoval architekt Christian Kerez v úzké spolupráci právě s Josephem Schwartzem.

Joseph Schwartz (*1957) je statik a emeritní profesor strukturálního navrhování Ústavu architektury na prestižní univerzitě ETH Curych, kde působil od roku 2008 až do letošního roku. Jeho práce je založena na konstrukčních analýzách, a porozumění vzájemných vztahů mezi architektonickou formou a stavební konstrukcí. Od roku 2002 provozuje také vlastní inženýrskou kancelář Dr. Schwartz Consulting AG se sídlem v městečku Zug nedaleko Curychu, která se specializuje na konstrukční řešení staveb předních švýcarských architektů, jako je například Christian Kerez, Dario Oechsli nebo Valerio Olgiati, a studií jako Graber & Steiger, Bearth & Deplazes, Romero & Schaefle, či Graber & Steiger Architekten. Kromě navrhování a edukace je Joseph Schwartz také spoluautorem několika odborných knih.

Přednáška Josepha Schwartze se uskuteční ve čtvrtek 5. října 2023 od 19h30 v CAMP Praha. Základní vstupné na akci je 140 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 120 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články