kruh podzim 2021: Petr Hájek a Jan Hřebejk - zrušeno

Jak ovlivňuje architektura film a film architekturu?

Pořadatel
Kruh, z.s.

Místo konání
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

Začátek
čt 25.11.2021 19:00

Odkaz
https://kruh.info ...
Přednášky

Praha

Nové Město

Petr Hájek
Petr Hájek ArchitektiVložil
Tisková zpráva
Na listopadové přednášce spolku Kruh se protnou dva obory: film a architektura. V rámci cyklu Dialogy vystoupí architekt Petr Hájek a známý filmový režisér Jan Hřebejk. Nad společnou prezentací budou diskutovat o mezioborové spolupráci a inspiraci, ale i o recyklaci materiálů a prvků a to jak v architektuře, tak ve filmu. Přednáška na téma „Jak ovlivňuje architektura film a film architekturu?“ se uskuteční ve čtvrtek 25. listopadu v kině Světozor v Praze.
Český architekt a profesor na FA ČVUT Petr Hájek vystoupil v Kruhu již úplně na počátku přednáškových cyklů a to v roce 2002 s ateliérem HŠH. Patří mezi inovativní architekty současnosti a každý jeho návrh vyvolává diskuse v rámci oboru, ale i mezi veřejností. Dlouhodobě se zabývá způsoby rekonstrukce, recyklace a transformace v architektuře. V listopadové přednášce otevře nejen tato témata, ale i jeho vztah k jiným oboruům. Do dialogu v Kruhu si přizve známého režiséra oblíbených českých filmů Jana Hřebejka. Společně budou diskutovat o mezioborové spolupráci a to jak se navzájem ovlivňují film a architektura a jakou roli hraje architektura ve filmu a film v architektuře.
„Kruh se dlouhodobě snaží o prolínání a inspiraci napříč obory. Film je jedním z médií, které architekty inspirují, filmové produkce pak používají architekturu pro vytváření scén, ale zároveň dokáží o architektuře vytvořit ucelenější představu než komponovaná fotografie“ dodává k tématu přednáška zakladatelka spolku Kruh Marcela Steinbachová.
Petr Hájek (1970, Karlovy Vary) je architektem střední generace. Absolvoval Fakultu architektury na ČVUT (1995) a Školu architektury AVU (1998) v Praze. V roce 1998 spoluzaložil architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 kancelář Petr Hájek ARCHITEKTI. Je spoluautorem mnoha výrazných realizací: Horní náměstí v Olomouci, Jiřské náměstí na Pražském hradě, národní pavilon La Biennale di Venezia 2016, KCEV, rekonstrukce Vodárenské věže v Praze 7, Centrum současného umění DOX+, Terasy paláce Lucerna, Letní scéna Voděrádky a další. Za svou práci byl opakovaně oceněn našimi i zahraničními cenami. Působí jako pedagog na FA ČVUT v Praze, kde byl jmenován profesorem, a na VŠVU v Bratislavě.
Jan Hřebejk je známý český filmový, divadelní a televizní režisér. V roce 1991 dokončil studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU, kde během studií na konci 80. let zrežíroval ve vlastní produkci dva krátkometrážní snímky. Od roku 1997 se věnuje i divadelní režii (mezi jeho nejproslulejší inscenace patří Výstřely na Broadwayi). Realizoval řadu divácky úspěšných a oceňovaných celovečerních filmů a seriálů, mezi které patří například Šakalí léta, Pelíšky, nebo Učitelka. Za jeden z jeho nejlepších filmových počinů je považován snímek Musíme si pomáhat, který získal celkem 6 Českých lvů a dokonce nominaci na Oscara.
Dialog Petra Hájka a Jana Hřebejka se uskuteční ve čtvrtek 25. listopadu 2021 od 19h00 v kině Světozor a proběhne podle aktuálně platných covidových opatření. Vstupné na akci lze zakoupit v kině Světozor.
Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření. Přednáška nebude streamovaná.

Související články