Alex Bykov: Search for Modernism. Part 2. Personality

Pořadatel
Fakulta architektury ČVUT v Praze

Místo konání
FA ČVUT, posluchárna Gočár 155, Thákurova 9, Praha 6

Začátek
po 02.5.2022 18:00

Odkaz
https://www.fa.cvut ...
PřednáškyVložil
Kateřina Rottová
Zveme vás na druhou přednášku z cyklu Search for Modernism (Hledání modernismu). Sovětská modernistická architektura je novým hitem sociálních sítí, natáčí se v ní reklamy a hudební videoklipy. O výzkumu dědictví, které se v posledních letech stalo součástí popkultury, bude přednášet kyjevský architekt, fotograf a kurátor Alex Bykov.

Jeho druhá přednáška bude věnována příběhům ikonických kyjevských architektů, zaměří se na jejich profesní kariéry a nejednoznačné osudy jejich projektů. Alex Bykov se do výzkumu pustil zejména kvůli nedostatku informací. Hlavním zdrojem poznání mu bylo osobní seznámení a rozhovory s architekty činnými v letech 1955–1991. Alex působil nejen jako novinář, ale stal se jejich blízkým přítelem, žil s nimi v posledních dnech jejich života, skenoval a systematizoval jejich archivy. Mnohé z těchto rozhovorů byly publikovány v architektonických časopisech a prezentovány na výstavách. 

Alex Bykov je aktuálně jedním z předních ukrajinských odborníků na architekturu období poválečné moderny. Zabývá se dědictvím sovětského urbanismu, nejnovější ukrajinskou oficiální i kutilskou architekturou, se zvláštním zřetelem na sakrální architekturu. Patřil mezi první badatele, kteří identifikovali, popularizovali a uchovávali dědictví sovětského modernismu na Ukrajině.

Cyklus v rámci podpory ukrajinských umělců a vědců se uskuteční na Fakultě architektury ve dnech 25. 4.; 2. 5. a 9. 5. Přednášky budou v anglickém jazyce.
0 komentářů
přidat komentář