Zemská banka Brémy

Bremer Landesbank

Zemská banka Brémy
Adresa: Domshof 26, Brémy, Německo
Investor:Bremer Landesbank
Soutěž:2011
Realizace:2014-16
Užitná plocha:25000 m2
Plocha pozemku:3000 m2
Náklady:50 000 000 Euro


Pro hanzovní Brémy je podobně jako pro většinu severoněmeckých měst příznačná klinkerová architektura z tmavě pálených cihel. V mezinárodní soutěži na rozšíření hlavního sídla zemské banky vystihl místní vkus nejlépe curyšsko-londýnský ateliér Caruso St John Architects, který porazil i ty nejlepší německé architekty (na druhém místě skončil Max Dudler a třetí byl Hans Hilmes). Vítězný návrh dokázal nejlépe zapadnout na historické náměstí Domshof v blízkosti gotické katedrály St. Petri a radnicí zapsanou na seznamu UNESCO. Nadčasovost nové banky způsobuje, že řada návštěvníků datuje vznik stavby o století zpět a přisuzuje ji některému z německých expresionistů z vrcholného období 20. a 30. let minulého století. Caruso St John dokonce ve svém soutěžním návrhu jako jednu z referencí přiložili hamburský Chilehaus (Fritz Höger, 1924), který je jedním z nejvýraznějších příkladů severoněmeckého expresionismu. Další referencí jim pak byla lucerna na kopuli římského kostela svatého Karla u čtyř fontán v Římě (Francesco Borromini, 1641), kterou promítli do půdorysu centrálního nádvoří.
Úkolem pro architekty bylo rozšířit původní budovu, v níž banka sídlí od svého založení v roce 1897 a dnes zaměstnává přibližně pět set úředníků. Navrhovat v historickém jádru a být obklopen památkami za uplynulé tisíciletí je v mnoha ohledech svazující. V bohatém ztvárnění fasády se Caruso St John odkazují na okolní gotické a renesanční stavby. Nová část nahradila původní administrativní budovu z přelomu 60./70. let, která však přestala provozně dostačovat a byla také morálně zastaralá. Návrh Caruso St John bude času odolávat podstatně lépe a svým důstojným vzhledem kolemjdoucí přesvědčovat o solidnosti instituce a bezpečí vašich úspor.
Do banky vedou tři oddělené vstupy: z tržního náměstí je trychtýřovitý vstup pro zákazníky do přepážkové haly, z náměstí je také vjezd do podzemního parkoviště a vstup pro zaměstnance je z boční ulice vedoucí do oválného vnitrobloku, který svým tvarem i fasádou připomíná modernistickou budovu národní pojišťovny ve Stockholmu (Sigurd Lewerentz, 1930). Zvenku si banka uchovává tradiční vzhled. Spíše než na pískovcové fasády přilehlých historizujících domů z 19. století, které by mohly stát v jakémkoliv městě, se Caruso St John cihelnou fasádou odkazují na protější gotickou radnici. Aby mohla vzniknout plasticky bohatá fasáda, vyvinuli architekti 64 nových formátů cihelných tvarovek a 16 fasádních profilů. Žebra na fasádě mají rozpon 2,6 metrů odpovídající šířce kancelářských místností. Prolamování fasády a vystupování zdobných sloupků má odkazovat na blízkou gotickou katedrálu St. Petri.
Stavbu z tmavého režného zdiva zakončují ustupující dvě podlaží obložená svislými bílými terakotovými pásky. V nejvyšších poschodích jsou také situovány jednací místnosti a kavárna s restaurací pro zaměstnance, odkud se nabízí mimořádné výhledy na město.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Klid
Vích
18.05.19 11:44
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Caruso St John Architects