Vila L

Vila L
Adresa: Utrecht, Nizozemí
Realizace:2008-12
Plocha pozemku:1270 m2


Fotograf: Christian van der Kooy
Členění domu
Vila L se nachází poblíž Utrechtu na okraji zalesněného pozemku. Jedná se o prostorný dům se 7 ložnicemi a nulovými emisemi uhlíku. Dům jsme navrhli ve spolupráci s ateliérem RAU, abychom plně využili jeho zeleného potenciálu. Přáním našich klientů, kterými jsou dva podnikatelé a jejich tři děti, bylo uspokojení potřeb mladé měnící se rodiny. Toužili po jednoduchém, otevřeném, zajímavém a zároveň i luxusním designu. Náš projekt, inspirovaný architekturou Franka Lloyd Wrighta, využívá horizontální linie k vyhovění komplexních požadavků při zachování harmonizovaného celku.

Dům tří identit
Dům jsme rozdělili do tří od sebe odlišných částí: suterén, přízemí a první patro. Každá z těchto částí je jinak koncipovaná. Podzemní úroveň je spíše uzavřená, nabízí soukromí. Přízemí je otevřeným proskleným prostorem pro rodinná setkávání a v prvním patře se nachází klidné místnosti na spaní.

Jednotlivá patra propojují na sobě poskládané vodorovné desky, které směrem vzhůru ustupují a vytváří působivé přesahy. V přízemí chrání přesahy před přehříváním. V prvním patře bylo možné díky přesahu vytvořit střešní zahradu mezi jednotlivými ložnicemi. Vodorovné desky jsou „ukotvené“ bílým spirálovým schodištěm se stupni z ořechu, madla jsou z kartáčované nerezové oceli.

Dodání elegance všednímu dni
Vila L je navržena v souladu s každodenním rodinným životem. Dva její vstupy, jeden z garáže a druhý vedle úschovny kol, jsou nejen praktické, ale zároveň i krásné. Za prahem se otevírá jižní prostor, který je orientován směrem ke slunci a rozsáhlé zahradě. Prostor je částečně přerušen atriem, které se na jedné straně otevírá směrem ven. Nalevo je kuchyň vyrobená na míru, zatímco napravo je obývací pokoj s neformálním pracovním místem od Barta Vose. Nachází se zde červená třístranná pohovka a volně stojící lampa Genesy od Zahy Hadid.

Díky Gilbertovi van der Lee je tento velký prostor technickým počinem: Je bez podpěrných sloupů, což umožnilo vytvoření celoprosklené stěny. Konstrukční principy pro podporu horní části domu jsou pečlivě schované na severní straně budovy. Tato severní část budovy je monolitická, obložená travertinem. Nachází se zde technická místnost, domácí kino a dvě samostatné studovny.

Horní část domu má radikálně odlišný charakter. Vodorovná rovina je přerušena pěti samostatnými ložnicemi, které jsou zvenčí obložené tmavým dřevem a zrcadlovým sklem. Ložnice jsou navržené tak, aby na nich mohla být umístěna šestihranná střešní deska. Naší snahou bylo, aby dům splynul s okolní krajinou. To se nám podařilo díky jemné výsadbě okolo oken a střešní zahradě hrající různými barvami. V neposlední řadě je to také díky květinám (od Sander Lap z LAP Landscape & Urban Design), které zdobí chodby a chrání soukromí v ložnicích.

Suterén je pocitově odlišný. Vstupem z garáže je pohled směřován ke schodišti a dále do wellness části, která vybízí ke klidu a rozjímání. Plavecký bazén se svojí kolonádou a saunou ústí do atria. Za bazénem jsou dva pokoje pro hosty s vlastní koupelnou. Pokoje jsou velkorysé a otevírají se směrem k dalšímu atriu, čímž se prostor přirozeně prosvětluje.

Skvělý zahradní úkryt
Na zahradu jsme kromě hlavní budovy umístili ještě malý pavilon. Měří pouhých 8,3 x 3,6 m a je jednoduchý svou funkcí i architekturou. Je obložený šedým zrcadlovým sklem, čímž dokonale splývá s okolním prostředím. Místo vybízí k odpočinku, klidu či setkávání s hosty. Je to takový moderní úlet.

Snaha o nezávislost
Vila L je navržena tak, aby měla nulový obsah uhlíku a veškerá její energie byla generována na místě. Kromě inteligentního designu je toho dosaženo instalací mnoha pokročilých energetických technologií. Návrh využívá sluneční světlo k minimalizaci jeho dopadu na životní prostředí. Vnější stěny jsou izolovány 2x více než doporučuje holandský standard a zelené střechy nabízí výhody, jako je filtrace či snížení odtoku dešťové vody. Vila je také vybavena 100 m² skrytými fotovoltaickými panely na elektřinu a solárními trubkami pro ohřev vody. Kromě toho dům využívá i geotermální energii pomocí hloubkových zemních vrtů.

přeložila Jana Navrátilová, 17.3.2021
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Powerhouse Company