Víkendový dům v České Kanadě

Víkendový dům v České Kanadě
Spolupráce:Eliška Havlíková
Realizace:2015–18
Užitná plocha:120 m2
Zastavěná plocha:77 m2


Projekt a realizace sadových úprav a jezírka: Vít Ondráček – arboDesign
Realizace spodní stavby a OK: Aquares s.r.o. Stráž nad Nežárkou
Realizace dřevostavby: Avanta Systeme s.r.o. Brno
Realizace víkendového rekreačního domu v přírodním parku Česká Kanada u Starého města pod Landštejnem. Jedná se o částečně podsklepenou dvoupodlažní dřevostavbu, která je v přední části osazená na ocelové konstrukci a v zadní části na podsklepeném suterénu, umožňující zvýšení obytné úrovně na navazující pozemky na severu parcely. Pozinkovaná OK tvoří jednak podnož pro dřevostavbu a jednak nezávislou konstrukci terasy a střechy nad ní. Fasádní obklad je realizován z modřínových, neupravovaných prken, zapuštěný vstup a prostor terasy potom předzrezavělým ocelovým plechem. Zvýšení úrovně obytného podlaží pocitově odděluje obytný prostor interiéru i exteriéru od hlavní komunikace ve vesnici a soustřeďuje pozornost na vodní plochu pod terasou a na pastviny, táhnoucí se za domem. Dům se otvírá terasou a okny z obytného prostoru do scenérie, vymezené vzrostlými stromy všude kolem, pastvinami, plnými krav a zříceninou hradu Landštejn v dálce.

Interiéru dominuje obytný prostor přes obě podlaží, otevřenou obytnou galerií a pokojem hostů ve 2.NP. Jídelní stůl u rohového okna, prosklená krbová kamna s kouřovodem přes 2 podlaží a velký obraz tančících víl – krav, jsou charakteristickými prvky obytného prostoru. Ostatní místnosti jsou navrženy velmi střídmě a nejsou nijak dominantní.

Terénní, sadové úpravy a jezírko vycházejí z potřeby vyrovnaných bilancí výkopů a násypů, nutných pro zvýšenou úroveň obytného podlaží. Zjednodušeně řečeno, objem zeminy, vykopaný pro jezírko se umístil z druhé strany domu tak, aby byl umožněn přístup k hlavnímu vchodu. Vzhledem k tomu, že na daném místě dříve stál zbořený statek, velká část práce na landscapu spočívala ve vyčištění prostoru, nalezení a znovupoužití původních kamenů při modelování terénu a v osázení pokud možno původními dřevinami a lučními travinami a květy.

Je třeba uvést, že dům v kontextu malé, částečně "chalupářské" osady vzbuzuje mnohdy protichůdné reakce (líbí x nelíbí) ale každopádně vytváří podmínky pro příjemné prožití všech ročních období v kouzelném prostředí České Kanady.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Vladimír Pacek