Muzeum a most Bundanon

Muzeum a most Bundanon
Adresa: 170 Riversdale Rd, Illaroo, Austrálie
Investor:Bundanon Trust

Realizace:2022
Užitná plocha:500 m2


Krajinná architektura: Wraight Associates, Craig Burton 

Konstrukční inženýrství: Irwin Consult, WSP Norge
Konzultant udržitelnosti: Atelier Ten

Foto: Rory Gardiner
Účel a umístění
Bundanon je vzdělávací centrum pro kreativní umění. Jeho cílem je podporovat porozumění krajině a umění, podporovat výzkum, oslavovat umění a jeho ideje. Bundanon, který v roce 1993 darovali australskému lidu Arthur a Yvonne Boydovi, se rozkládá na tisícihektarovém bušovém pozemku s výhledem na řeku Shoalhaven nedaleko města Nowra. Umělecké centrum se nachází na území domorodých národů Wodi Wodi a Yuin.

Návrh
Koncept tvoří soubor budov a krajinných útvarů, které integrují řadu historických prvků místní lokality (domorodé obyvatele, pastevectví, Boydův statek, vzdělávací institut), aby společně vytvářeli bohatý soubor odlišných historických a kulturních období zdejší lokality. Návrh reaguje na krajinu, z níž malíř Arthura Boyda čerpal inspiraci pro svoji tvorbu. Vychází z klíčových motivů patrných v jeho obrazech: dynamické krajiny plné požárů a záplav, vzájemných kontrastů, působení přírodních a kulturních, domorodých a exotických krajin, které byly hlavní inspirací pro Boydova díla.
Dopad globálních klimatických změn lze pocítit i v Bundanonu. Teprve před dvěma lety, během jednoho z nejhrůznějších australských letních období, zachvátily okolní buše ničivé požáry. O několik měsíců později tu došlo k záplavám. Nový objekt je tak navržen s co největší odolností vůči přírodním katastrofám a také v reakci na dynamicky zvlněnou krajinu utvářenou požáry a záplavami.
Návrh tvoří dvě nové budovy - umělecké muzeum zasazené do krajiny a most, což je kreativní vzdělávací centrum s možností ubytování. 160 metrů dlouhý most se vznáší nad roklí jako protipovodňový lávka.
Hlavní program pro návštěvníky je umístěn v sousedství původního areálu Boydova vzdělávacího centra (Glenn Murcutt, 1997-98), aby bylo dosaženo uceleného jádra. Nové a stávající budovy spojuje předprostor a otevřená příjezdová hala.
Kerstin Thompson Architects
0 komentářů
přidat komentář