Tajmova vila

Tajmova vila
Dům pro čtyřčlennou rodinu na svažitém pozemku s výhledy na přehradu a okolí. Zadáním byl dům na svažitém pozemku s výhledy na přehradu a okolí sloužící čtyřčlenné rodině, s hostinským pokojem a pracovnou.
Pozemek leží na severním okraji Jablonce nad Nisou na hranici města a svahů Jizerských hor. Místo má vilový rezidenční charakter, v blízkosti stojí Háskova vila architekta Heinricha Lauterbacha, zástupce výmarské funkcionalistické školy.
Při horní hraně a ve spodní části pozemku je svah mírný, uprostřed prudší. Celkové převýšení činí 14 metrů. Na kraji prudšího svahu je skupina vzrostlých bříz a jeden javor, které tvoří dominantu. Hledali jsme způsob, jak vstoupit do svažitého pozemku, využít výhledů a zachovat jeho přírodní ráz. Dům jsme umístili s ohledem na vzrostlé stromy na pozemku. Dům má dvě úrovně. Spodní obložená lomovým kamenem ukrývá vstupní halu, pracovnu a hostinský pokoj, je tu dvougaráž a kryté stání. Vytváří ve svahu platformu, na které leží lehká druhá úroveň s pergolami obložená modřínovým dřevem, tady jsou ložnice a velkorysý obytný prostor. Jídelní stůl je u západní terasy, měkké sezení je orientováno na výhled přes rohové prosklení směrem k přehradě. Z obytného prostoru se vstupuje do soukromé části se třemi ložnicemi a koupelnami. Přes terasu lze z obytného prostoru vyjít na zahradu. Střecha domu i části pergol jsou pokryty extenzivní sadbou se suchomilnými rostlinami.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
Daniel John
23.08.18 05:17
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od o v - a