Studentské bydlení Foyer Bos en Lommer

Woonlocatie Foyer Bos en Lommer

Studentské bydlení Foyer Bos en Lommer
Spolupráce:Job Floris, Marco van Helden, Martijn Oosterhuis, Ren Rijkers
Adresa: Jacob van Arteveldestraat 74, Amsterdam, Nizozemí
Investor:De Principaal
Projekt:1997
Realizace:2001-03
Užitná plocha:2900 m2


Objekt se nachází uprostřed panelového sídliště ve čtvrti Kolenkitbuurt na západním předměstí Amsterodamu. Tuto oblast zařadil v roce 2009 ministr pro bytovou výstavbu Eberhard van der Laan mezi čtyřicet nejproblematičtějších čtvrtí v Holandsku. V záplavě anonymní šedi patří mezi architektonicky nejhodnotnější stavby modernistický kostel De Kolenkit (Uhelná skruž, M.F. Duintjer, 1956), který se nachází naproti hlavnímu vstupu do domu se startovacími byty. V současně době prochází celá čtvrť revitalizací a zahušťováním rozvolněného urbanismu.
Obytný dům od Rapp+Rapp byl původně určen k dočasnému ubytování osmdesáti mladých lidí ve věku 17 až 26 let, kteří získali první práci nebo brigádu a hledají samostatné bydlení. Objekt byl také určen pro nově příchozí mladé přistěhovalce. Těsně před dokončením stavby však došlo ke změně funkce. Horní dvě patra pětipodlažní budovy jsou v současné době využívána jako přechodné ubytování pro 40 zahraničních studentů. Ve 32 bytech ve spodních dvou podlažích jsou ubytovány osoby s lehkým mentálním postižením. V přízemí se nacházejí společné prostory jako společenská místnost nebo konferenční sál. Pozdější změny stavebního programu nezpůsobily žádné problémy, protože prostory jsou dostatečně velké a flexibilní.
Vstupní foyer je spojnicí mezi řadovou zástavbou z padesátých let, která je charakteristická pro celou čtvrť Kolenkitbuurt, a impozantním kostelem De Kolenkit. Dva podlouhlé kvádry, z nichž jeden je mírně odsazen od stavební čáry, jsou propojeny tak, aby vytvořily autonomní blok s asymetrickým atriem, které poskytuje interiéru dodatečné denní osvětlení. Z krytého atria je přímý vstup do všech bytů. Všechny fasády jsou obloženy žlutým travertinem.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Rapp+Rapp